Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Alafranga Rezervuar Tamiri

Evlerimizde sıklıkla kullanılan alafranga tuvaletlerde rezervuar sıkıntıları ile karşılaşılabilir. Belirli hacimde bulunan deponun içine suyun belirli oranda gönderilmesini sağlayan sisteme sifon sistemi denir. Bu sistemlerde zaman içinde su kaçakları, su aktarım problemi gibi problemler meydana gelebilir. Alafranga rezervuar tamiri de alafranga tuvaletlerin rezervuar sisteminde meydana gelen sorunlar için uygulanır.

Sifonların Su Kaçırma Nedenleri

Sifon yapıları genel olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan ilki doldurma ikincisi de boşaltma grubudur. Sifonda su kaçırma problemi bu grupların herhangi birinde meydana gelen arızadan kaynaklanabilir. Ve bu problemler sifonların dıştan görüntüsü ile belli olmaz. Yani bu problemleri tespit etmek için rezervuar kapaklarını mutlaka açılması gerekir.

Su kaçağının doldurma grubunda olması su kaçıran sifonun yer aldığı bölümün su ile dolu olması ile ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda rezervuara su girişi devam etmektedir. Böyle sorunlarda büyük olasılıkla sorunlar flatör denilen parçalardan meydana gelmektedir. Sistemde flatöre bağlı bir şamandıra yer almaktadır.

Bu şamandıra su doldukça yükselmeye devam etmektedir. Şamandıra belirli yüksekliğe geldiğinde otomatik olarak rezervuara su girmesi engellenmektedir. Rezervuarda yer alan su boşalınca flatör yeniden aşağıya inecektir. Yine otomatik olarak rezervuar su alacaktır. Sistemin parçalarında meydana gelecek arıza durumunda parçaların değişimi yeterli olacaktır.

Rezervuar Boşaltma Grubu Sorunları

Rezervuar ile ilgili problem boşaltma kısmından kaynaklanıyorsa bu durumda farklı çözümler sunulur. Boşaltma grubunun en alt bölümünde suyun sızmasına engel olan bir conta yer almaktadır. flatörde bir problem olmamasına rağmen sifondan su kaçıyorsa muhtemel problem boşaltma grubundan kaynaklanmaktadır. Bu tarz problemlerde yüksek ihtimal sorun boşaltma grubunda yer alan contadan kaynaklanmaktadır.

Sorunun net tespiti için klozet yerinden sökülmelidir. Böylece conta kontrol edilir. Bu sırada musluklar tamamen kapatılmalı ve rezervuarda yer alan su tamamen boşaltılmalıdır. Sorun contada ise eski conta sökülür. Yerine yenisi takılır ve klozet aynı şekilde yerine takılır. Böylece sorunlar da ortadan kalkmış olacaktır.

Alafranga Rezervuar Tamiri

Alafranga Rezervuar Tamiri

Bozuk Rezervuar Nasıl Tamir Edilir?

Günümüzde gömme rezervuar ve tuvalet arkası sifon olarak bilinen iki adet rezervuar çok fazla kullanılır. Alafranga rezervuar tamiri için de bu rezervuarlara bakılmaktadır. Aslında sifon nasıl olursa olsun sifonların çalışma mantığı hemen hemen aynıdır.

Bu sifonlarda doldurma grubu sorunlarında şu işlemler uygulanır:

 • Musluğun suyunun kesilmesi gerekir
 • Musluğa bağlı olan flatör yani şamandıra bulunur.
 • Şamandıra hava ile dolu olmalıdır.
 • Şamandıra çalışma sisteminde sorun olabilir.
 • Parça değişikliği ya da tamiri ile sorunlar ortadan kaldırılır.

Doldurma grubunda ya da boşaltma grubunda yer alan sorunların genel kaynağı parça yıpranması ya da bozulması olmaktadır. Bu sorunlar genelde parça değişikliği ile ortadan kalkacaktır. Ayrıca bazı durumlarda tuvaletin su kaçırması da rezervuar sorunu gibi görülebilir. Tuvalet rami Böyle durumlarda sorunun kaynağının net şekilde tespit edilmesi gerekir.

Rezervuar Tamirinde Conta Sorunları

Rezervuarlarda meydana gelen sorunların en fazla kaynak sebebi contalar olabilir.

Bu gibi durumlarda;

 • Rezervuar kapağı açılır
 • Şamandıranın suyun üstünde bulunup bulunmaması kontrol edilir
 • Şamandıra bazen patlayarak su içine girebilir.
 • Bu durumda şamandıra değişmelidir.
 • Sorun şamandıra kaynaklı değilse şamandıranın bağlı olduğu musluk sökülmelidir.
 • Musluğun bağlı olduğu conta yıpranmış olabilir.
 • Bu durumlarda conta sökülür.
 • Doldurma grubunda meydana gelen herhangi bir sorunda doldurma grubunun tamamen değiştirilmesi daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Doldurma grubunda sorun yoksa boşaltma grubu için de aynı tespit yapılır ve değişimler uygulanır. Boşaltma grubunda meydana gelen sorunlarda da sistemin tamamen değişmesi daha sağlıklı olacaktır.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...