Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Alt kata su sızması neden olur?

Çok katlı binalarda uzun yıllar kullanılan tesisatlarsa belirli bir zaman sonunda yıpranmalar meydana geliyor. Ya da inşaat aşamasında kalitesiz malzeme kullanımı sonucunda kısa zamanda da olsa tesisatlarsa çatlaklar ve buna bağlı sızdırmalar oluşabiliyor.

 • Alt kata su sızmasıtavandan su akması
 • Banyodan alt kata su sızması
 • Tuvaletten alt kata su sızması
 • Mutfaktan alt kata su sızması
 • Alt kata su sızması neden olur?
 • Banyodan su sızması neden olur?
 • Alt kata su sızması kim öder?

Özellikle su tesisatlarında kullanılan borular kalitesiz olabiliyor. Uzun süreli kullanım sonucunda yıpranmalar yaşanabiliyor. Bu durumda oluşan çatlak ya da kırılmalardan sızan sular bir alt katın tavanından kendini gösteriyor. Bu gibi durumlarda su kaçağı tespiti yapılması gerekmektedir. Sukaçağı tespiti sayfamaızı ziyaret ediniz.


Alt kata su sızması her tür yapıda oluşabiliyor.

Bunun altında yatan birçok farklı neden olabiliyor. Daha çok banyo, tuvalet ve mutfaktan alt kata su sızması sorunu ile karşı karşıyaysanız ve bunun nedenlerini araştırıyorsanız işte en sık rastlanılan nedenlerden bazıları;

 • Üst kat dairenizde su tesisatı borularında çatlaklar, kırılmalar ve kılcal kaçaklar varsa buradan sızan su alt kat tavanlarından çıkacaktır.
 • Su tesisatı için kullanılan Pimaş boruların birbirleri ile bağlantı noktaları vardır. Bu noktalarda oluşan tahribat nedeni ile su sızdırması yaşanacak ve sızan su alt kattan çıkacaktır.
 • Banyo ve tuvaletlerde zemin fayanslarının derz dolgularında deformeler oluşmuşsa, derz dolgular yetersiz kalıyorsa, yoğun suya maruz kalan bu tabanlardan alt kata su sızması olacaktır.
 • Bazı yapılarda su tesisatı zemin yerine tavana döşeniyor. Ve üzeri asma tavan ile kapatılıyor. Bu borularda oluşan tüm hasarlar aslında sizin kendi dairenize ait olsa da, tavanda bulunduğu için sızdırmayı sizin dairenize yapacaktır. 
 • Binaların en üst katında bulunan dairelerde çatı izolasyonu yetersiz olduğunda ya da yağmurluklarda oluşan tıkanıklıklar sonucunda dairenizin tavanından su sızdırma ihtimali söz konusudur.

Banyodan su sızması neden olur?

Banyodan alt kata su sızması tüm yapılarda karşılaşılan en önemli sorunlardan birisidir. Suyun en çok kullanıldığı alan olan banyolarda su tesisatında yaşanan en küçük deformeler bile, sürekli kullanım nedeni ile yoğun bir sızdırmaya neden olabilmektedir. 
Banyoda su sızdırması en yeni yapılarda bile yaşanabiliyor.

Bunun en önemli nedeni ise yapım aşamasında kalitesiz malzeme kullanımı oluyor. Banyo tesisat döşemesinde ve fayans döşemesinde kullanılan malzemeler en kaliteli ürünler olursa ve doğru bir işçilik ile döşenmiş olursa, bu banyolarda sızdırma sorunu çok nadir yaşanıyor. 
Eğer banyo su tesisatlarınız kaliteli borulardan oluşmuyorsa ya da döşenmesi yapılırken işin ehli ustalar tarafından uygulamalar yapılmadıysa banyolarınızdan su sızdırma sorunu sıklıkla yaşanabiliyor. 
Banyo temizliği sürecinde kullanılan kimyasal ilaçlar boruların daha hızlı deforme olmasına neden oluyor. Bu deformeler beraberinde sızdırmalara neden olabiliyor. 
Ve banyo derzlerinizin arasında kullanılan derz ve silikon malzemelerin kalitesiz olması nedeni ile boşalmalar oluşabiliyor. Yoğun suya maruz kalan zeminlerde derz aralarından alt kata su sızdırması oluşabiliyor.
Alt kata su sızması kim öder?

Çok katlı binalarda yaşanan su sızdırma sorunu çoğu kez komşular arasında anlaşmazlıklara neden olabiliyor.

Dairelerin tavanlarında oluşan boya kavlamaları, sararmalar ve dökülmeler hayli can sıkıcı karşılanıyor. Ve üst katta yaşanan sızdırma sorunu çözülmeden de tavanlarda oluşan bu çirkin görünüm sona ermiyor. 
Tuvaletten alt kata su sızması sonucunda alt katın tavanlarında bölüm bölüm tahribata neden oluyor. Sızıntının temiz su ya da kirli su giderlerinde oluşmasına bağlı olarak tavanda oluşan hasarlar farklı şekilde kendini gösteriyor.

Ancak yaşanan sızdırma sorunu ne olursa olsun bir an önce tamir edilmesi ve hasar alan duvarların yeniden boyanması gerekiyor. Bunun için komşular arasında oluşan masrafa yönelik tartışmalar yaşanabiliyor.    
Eğer su tesisatları zeminde döşeliyse ve alt kattan su sızdırıyorsa bu durumda tüm sorumluluk üst kat daireye ait olmalıdır. Kendi tesisatlarında yaşamış oldukları çatlak ve kaçaklar alt kata sızdığında bu hasarın onarılması için tüm masrafları tesisatın sahibi olan daire karşılamalıdır. 

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları Su kaçağı tespiti fiyatları firmaların hizmet kalitesine göre değişmektedir.

Eyüpsultan Su Kaçağı Tespiti

Eyüpsultan Su Kaçağı Tespiti Kırıp Dökmeden Su Kaçağı Bulma Eyüp Su Kaçağı

Cihazlı Kamera İle Su Kaçağı Bulma

Cihazlı Kamera İle Su Kaçağı BulmaSu kaçağı tespiti yaparken eskiden birçok alanın kazılması, kırılması ve

Bina Temelinden Su Çıkması

Bina Temelinden Su ÇıkmasıDaha çok yeni yapılan binalarda temelden su çıkma sorununa sıkça rastlanır.

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?Su kaçağı tuvaletlerdeki, banyolardaki ve lavabolardaki borularda veya vanalarda

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?Su kaçağı ev veya bina içerisinde çeşitli alanlarda olabilir. Su kaçağının

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

  TIKLA ARA 0532 359 0 212