Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Az Yakan Kombi- En Kaliteli Kombi Markası

Az Yakan Kombi- En Kaliteli Kombi Markası

Özellikle kış aylarında doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi birçok kişinin ortak şikâyetidir. Bu durum doğalgazın bilinçsiz olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Kombi üreticileri artan maliyetler karşısında kaliteli marka ve modellerin yanında, kalitesi daha düşük ve daha uygun fiyatlı modelleri piyasaya sürmüşlerdir. Az yakan kombi diye bir şey yoktur. Doğalgaz konusunda tasarruf yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiği ile ilgili bir makale paylaşmayı uygun gördük.

Doğalgazdan tasarruf etmek isteyenler kombilerini kısık ayarda yakmalıdırlar. Kısık ayarda yakılan kombiler daha az yakıt harcar, yüksek ayarda çalıştırılan kombiler ise daha fazla yakıt tüketirler. Kombi modelleri arasında yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu % 5 civarındadır. Baca, gaz atığını dışarıya atarken yüksek sıcaklıktaki gazın su buharına dönüşmesine yoğuşma denir.
Yoğuşan su buharı eşanjöre ısı verir ve ortaya çıkan bu ısıyı kullanarak % 5 oranında enerji tasarrufu sağlanır. Kombi cihazınızı yüksek ayarda yakıyor ancak peteklerden yeterli verimi alamıyorsanız petek ve tesisat temizliği yaptırmalısınız. Tesisat içindeki su akışı ne kadar düzenli olursa kombiniz de o kadar performanslı çalışır.

Doğalgazı Ekonomik Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Isınma konusunda kombinin performansı etkili olsa da ısınmayı etkileyen birçok etken vardır. Kombim az yakıyor demeden önce diğer faktörleri gözden geçirmiş ve elemiş olmanız gerekir. Isı yalıtımının yetersiz olduğu bir evde kombi çok fazla yakıyor demenin bir anlamı olmaz.

Öncelikle çatı izolasyonunun yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çatıdan yaşanan ısı kaybı yaklaşık olarak % 20 civarındadır. İyi bir çatı izolasyonu ile ısınma maliyetinizi azaltabilirsiniz. Sisteminizde zaman ayarlı termostat kullanırsanız gaz tüketiminiz de optimize olacaktır. Bu sayede daha az tüketim yapacaksınız.

Kapı ve pencerelerin izolasyonu iyi malzemeden yapılmalı ya da izolasyonu iyi yapılmalıdır. Konutlarda yaşanan ısı kaybının % 15’i kapı ve pencerelerden olmaktadır. Kombinizi verimli kullanmanız için oda sıcaklığı 19 derece olmalıdır. Oda termostatı bu işi sizin yerinize halleder ve ısı bir derece düşerken yakıt tüketiminde de % 6 tasarruf sağlanmış olur.

Evlerde genellikle radyatör petekleri camların önünde yer almaktadır. Kalorifer peteklerinin önüne koyulan mobilyalar ve yukarıdan sarkan perdeler radyatörlerinizin ısı yaymasını engeller. Bu da yakıt tüketimini yaklaşık olarak % 15 arttırır.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm faktörleri elediğimizi varsayarak az yakan kombi nasıl olmalı ya da daha az fatura ödemek için hangi kombiyi seçmeliyim sorusunun cevabını arayalım.

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Hangi kombiyi almalıyım sorusuna yanıt vermeden önce kombi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Üç farklı kombi çeşidi vardır. Bunları kısaca açıklayalım.

 • Bacalı kombi; artık çok fazla kullanılmayan bu kombi çeşidinin yine de kullanıcısı bulunmaktadır. Ortamdaki oksijeni kullanarak yanmayı sağlıyor ve yanma sonucu ısınmayı sağlıyor.
 • Hermetik kombi; bu komi çeşidinde de baca kullanılıyor. Ancak yanma öncesi ve sonrasında ortamdaki hava ile temas olmuyor.
 • Yoğuşmalı kombi; en fazla tercih edilen kombi çeşitlerinden biridir. Genellikle ismini sık olarak duymuşsunuzdur. Ancak ne olduğu konusunda fikri olmayanlar için kısaca açıklamak gerekirse; ortamdaki hava ile yakıtın yanması sonrası ortaya çıkan gaz atıklarını su buharı olarak atar ve kalan gazı sıvılaştırarak tekrar sisteme kazandırır. Burada atık gaz yüksek sıcaklığa sahip olduğundan sistemde ısı kaybı yaşanmaz ve yakıt tüketimi de azalmış olur. Yoğuşmalı kombiler gerekli tüm yalıtım şartları sağlandığı takdirde diğer kombilere göre % 15 daha tasarrufludur.

Az yakan kombi markası için dikkat etmeniz gerekenleri kısaca özetlersek, servis ağı, enerji tasarruflu olması, garanti kapsamı ve ücreti gibi birçok kritere bakarak karar vermelisiniz.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi filtre temizleme nasıl ve ne zaman yapılır?  Kombi filtre temizliği

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • ariston kombi filtresi ariston kombi filtresi nerede ariston kombi filtre temizliği Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta ferroli kombi filtre temizleme Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme kombi baca filtresi temizleme kombi bakımı kombi bakımı filtre temizliği Kombi Bar Düşmesi kombi filtre bakımı kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.