Blog

Arkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar sırasında bir Roma su sistemini ortaya çıkardılar.

Şimdi ise arkeologlar tarafından, Villa Arianna’daki küçük bir peristilde (sütunlu bahçe) yapılan kazılar, arkeolojik temizlik sırasında eski bir su sisteminin parçalarını ortaya çıkardı ve villa kompleksi içindeki bir su dağıtım sisteminin parçası olan süslü bir kurşun tankı ortaya çıkardı.

Söz konusu su sistemi, villanın odalarına su akışını düzenlemek için kullanılan, giriş ve çıkış yapan kanallara sahip büyük bir kurşun tanktan oluşuyor. Hala yerinde duran durdurma vanaları bile var. Ne kadar makul bir şekilde modern göründüğü şok edici.

1757 yılından günümüze su tesisatları değişime uğramış olsa da çalışma prensipleri aynı fakat günümüz teknolojisi yardımıyla artık su tesisat kaçakları daha kolay ve daha hızlı yapılmaktadır. Su kaçağı tespiti hakkında çok daha fazlası için https://www.bogazicitesisat.com/su-kacagi-bulma/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Adını Theseus’un iki triclinium’undan (yemek odası) birinde bulunan Ariadne’nin canlı renkli freskinden alan Villa Arianna, Stabiae’deki en eski konak. Villa, MÖ 1. yüzyılın ilk yarısında boyanmış son derece nadir örnekler de dahil olmak üzere duvarlarındaki fresklerin olağanüstü kalitesiyle ünlü.

Villa ilk olarak 1757-1762 yılları arasında İsviçreli mühendis Karl Weber tarafından kazılmış ve dört bölüme ayrılmış büyük bir kompleks içeren yaklaşık 2.500 m2’lik bir alanı ortaya çıkarmıştı: Geç Cumhuriyet Dönemi’ne tarihlenen atrium ve çevresindeki odalar; servis odaları ve termal banyolar; Nero Çağı’na tarihlenen yazlık triclinium’un dışındaki yan odalar; ve Flavianus Çağı’ndan büyük bir palestra (spor salonu).

Çeşitli odalara su akışını düzenleyerek daha geniş villa kompleksi boyunca suyu besleyen atriyumdaki impluvium’a (merkezi su toplama tankı) iki boru bağlanıyor.

Arkeologlar, su tankındaki iki durdurma vanasına erişim sağlamak için antik çağda tankın muhtemelen görünür olduğunu ve böylece sakinlerin sistemin bakım işlemlerini gerçekleştirmek için akışı düzenlemesine veya su dağıtımını kapatmasına olanak tanıdığını öne sürüyorlar.

KAYNAK: https://arkeofili.com/stabiae-antik-kentinde-antik-su-sistemi-ortaya-cikti/

Ustaya Sor

Nasıl Yapılır Video

su-kacagi
su kacagi

Referanslar

evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri, tıkalı lavabo açma yöntemleri, tıkalı boru açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, gider açma yöntemleri, tıkalı tuvalet açma yöntemleri, tıkanan lavaboyu açma yöntemleri,

Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

Son Yorumlar

Müşteri Yorumları

Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları

Merve S.
Kadıköy / İstanbul

Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

Ahmet T.
Bakırköy / İstanbul

Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.

Hemen Ara 0532 359 0 212