Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Cihazla Temiz Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Cihazla Temiz Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Temiz su olarak adlandırılan sular, mutfak musluklarından akan sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılan sulardır. Temiz su kaçağı tespiti işlemi de bu su tesisatlarında saplanan su kaçaklarına bakılması ile düzenlenmektedir. 

Temiz su tesisatında ne yazık ki işler biraz daha risk içerir. Çünkü basınç düzensizdir. Ne zaman suyun yoğun kullanılacağı ne zaman borularda basınç oluşturacağı belli olmaz.

Bu nedenle de temiz su kaçağı kalorifer tesisat borusu kaçağından daha fazla uğraştırıcı ve ekstra özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Temiz su tesisatında meydana gelen kaçak işlemlerine temiz su kaçağı denilmektedir. Bu tesisat boruları duvarların sıvalarının üzerine çekilmektedir. Bu nedenle de herhangi bir temiz su kaçağı işleminde duvar kırmaya gerek yoktur.

Kalorifer su kaçağı ile kıyaslandığı zaman daha az kırma dökme ve pislik çıkma işlemi olduğu doğrudur. Fakat temiz su, insanların içme suyu, banyo suyu vb. şekillerde kullandıkları su olduğu için herhangi bir sızıntı tehlikesine ve burada küf oluşumuna karşı daha fazla hassasiyet isteyen bir durumdur.  Temiz su kaçak tespiti yapılırken temiz su tesisatlarında cihazla kaçak arama işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Temiz su borularındaki kaçaklar ev sahiplerinin de dikkatini çekebileceği bir durumdur. Karşılaşılan bir su baskını ya da sızıntısı durumunda temiz su borularında kaçak riskine karşı olarak anında vananın kapatılması gerekmektedir.

Vana kapatıldığı zaman su akıntısı duruyor ise temiz su yani şebeke suyundan soğuk olarak akan yerde bir sıkıntı var demektir. Fakat şebeke kesildiği halde su akıntısı durmuyor ise, bu sefer sorun kırmızı akan musluktan yani depodan gelen, durup ısınan musluktan geliyor demektir. Sıcak su vanaları güneş enerjisi ya da doğal gaz gibi ısınma bölümlerine bağlanmış olan tesisat boruları ile ilişkilidir. 

Şebeke Suyu Borularında Patlama Meydana Gelmesi

Su borusu patlaması durumuna maruz kalan kişilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri şebeke suyu boruları neden patlar konusudur. Basıncın düzensiz bir şekilde günün farklı zamanlarında değişmesi şebeke borularını yormaktadır.

Gün içinde en yüksek seviyeye ulaşması durumunda ne yazık ki borularda çatlama meydana gelmektedir. Şebeke boruları dışarıdan bir kuvvete maruz kaldığında da patlama gösterebilir. Ani şebeke suyu patlamasına karşı olarak regülatör kullanarak basınç değişimlerini kontrol altına alabilmeniz mümkündür. 

Temiz Su borularında Kaçak Meydana Gelmesi Sebebi

 • Tesisatların düzenli yapılmayışı su borularındaki kaçak nedenlerinin en temel sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. 
 • Şebeke suyunda aşırı basınç yaşanması durumu su borularında kaçak meydana getirebilmektedir. 
 • Plastik boruda su kaçağı boruların ekleme yerlerinden ortaya çıkar. Buraya bir darbe alması ya da basınç ile yüklenme yaşanması durumunda kaçaklar ortaya çıkabilir. Küçük kaçaklar su basıncı ile oldukça kısa süre içinde büyüme gösterir.
 • Boru kaynakları yapılırken yüzeyin ıslak ya da nemli olmaması gerekir. Tamamen kuru borular kaynak yapılır. Ayrıca kaynak makinesinin de iyi ısıtılması gerekmektedir. Tesisat ustasının tecrübesizliğinden kaynaklanmış olan kaynak yaparken soğuk kaynak kullanımı boruların birbirine yapışmasını engeller. Bu durum da ileride çatlaklara neden olabilmektedir. 

Bütün bu maddeler bizlere boru kendiliğinden patlar mı sorusunun cevabını da vermektedir. 

Temiz Su Borularında Su Kaçağı Tespit Ettiğiniz Zaman Ne Yapmanız Gerekir?

Temiz su borusu kaçağı ne yazık ki profesyonel ellerden yardım almadıkça kendi imkânlarımız ile yapılacak bir işlem değildir. Tesisat sisteminin yeni baştan düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu nedenle sizler de temiz su borularında su kaçağı olduğunu düşündüğünüz zaman hiçbir zaman kaybetmeden hemen bizi aramalısınız. Bu sayede firmamızı bulunduğunuz yere gelecek ve temiz su kaçaklarını dinleme cihazı yardımı ile dinlemeye alacaktır.

Anında kaçağın nereden kaynaklandığını bularak ani elektrik devrelerine ulaşmasını engellemeye çalışır. Elektrik devresine ulaşan su sızıntıları ani bir elektrik çarpması, patlama ya da yangın çıkmasına yol açabilir. Bu durumları önlemek için acilen firmamıza erişim sağlamalısınız. 

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Balkon Su Kaçağı Tespiti

Balkon Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Balkon Su Kaçağı Tespiti  Balkonda Su kaçağı

Su Tesisat Kaçakları Tespiti

Su Tesisat Kaçakları Tespiti Su Tesisat Kaçak Bulma Evler ya da binalar inşa edilirken sadece dört

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...