Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?

En iyi radyatör petek modeline geçmeden önce petek nedir, onu tanımlayalım. Kombi tarafından pompalanan sıcak su tesisat boruları vasıtasıyla peteklere ulaşır. Petekler de almış oldukları ısıyı bulundukları ortama yayarlar. Şimdi gelin birlikte hangi petek modelinin daha iyi olduğunu inceleyelim.

Radyatör Petek Modelleri Hangileridir?

 • Alüminyum petek radyatörler,
 • Sac panel radyatörler,
 • Dökümden üretilmiş radyatörler,
 • Havlupan petek radyatörler,
 • Dekoratif petek radyatörler,
 • Yerden ısıtmalı modeller.

Panel Radyatörler ile Döküm Radyatörler Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Panel radyatörler sac ya da alüminyumdan üretilirler. Bu nedenle ısıyı ortama hemen iletirler. Ancak çabuk soğurlar. Döküm radyatörler ise geç ısınır ve ısıyı ortama geç iletirler. Ancak soğuması daha uzun sürdüğü için ortam geç soğur. Döküm radyatörler ağır oldukları için kurulumu ve nakliyesi daha zordur.
 • Panel radyatörlerin ısı iletkenliği daha fazladır. Bu nedenle daha fazla tasarruf yapmanızı sağlar. Oysaki döküm radyatörler geç ısındıkları için ısıyı kendi içlerinde hapsederler ve daha fazla doğalgaz yakmanıza sebep olur.
 • Döküm radyatörler çok daha çabuk kirlenirler ve sık temizlik yapılması gerekir.
 • Panel radyatörler daha estetik ve hafiftir. Evinize daha az yük bindirir.
 • Dekoratif olarak üretilen panel radyatörler, is, kir gibi duvarlara ve perdelere zarar vermezler.

Radyatör Peteği Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Radyatör peteği seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken konu kaloridir. Bu nedenle radyatör alırken kalori hesabı yapmalısınız. Eski olan radyatörleri atmak yerine temizliğinin yaptırılması eski performansını göstermesini sağlar. Tesisat borularının temizliği de önemlidir. En iyi radyatörü de kullansanız tesisat boruları kirli ise verim alamazsınız.

Genel olarak radyatörler dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünür. Oysa ilerleyen zamanlarda peteklerin alt taraflarında ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ısınma performansı da düşer. Piyasada çok çeşitli radyatör modelleri bulunmaktadır. Bunlardan pahalı olup da ilerleyen yıllarda sorun çıkaran petekler de bulunmaktadır.

Bazı petekler yüksek oranda içeriden pas yaptığından dolayı sirkülasyon sırasında balçıklaşmaya ve tıkanıklıklara neden olabilir. Bu nedenle periyodik olarak petek temizliği yaptırmalısınız. Petek temizliği son teknoloji cihazlar ile profesyonel firmalar tarafından yapılmaktadır.

Radyatör Petek Kalori Hesabı

Isıtma sistemleri kurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ısıtılacak olan odanın ne kadar kalorideki petek ile ısıtılacağıdır. Isıtılacak olan mekanın metrekaresi, peteğin boyutu ve kaç kalori ürettiği, bodrum ya da çatı katı olması ve hangi cepheye baktığı gibi kriterler önemlidir. Radyatör petekleri ilk bakışta birbirinin aynı olsa da yapılacak bir hesapla uygun peteği seçmeniz mümkündür.

 • Metre bazında kalori hesaplama; ortalama 10-15 metrekare bir alanın ısıtılması için 1 metrelik ve 60 cmlik bir radyatör yeterlidir. Bu tarz bir petek yaklaşık olarak 1800 kcal ısı vermektedir.
 • Metreküp bazında kalori hesaplama; metreküp bazında hesaplama yapıldığında 1 metreküp başına 45 kcal/saat ısı elde edilmektedir. Bu boyuttaki bir alanda ısı verimi sağlanması için 120 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde bir radyatör yeterlidir.

Radyatörün Monte Edileceği Yer

Yukarıdaki kriterlere dikkat ederek radyatörünüzü aldıktan sonra radyatörünüzü konumlandıracağınız alanın da iyi belirlenmesi gerekir.

 • İlk dikkat edilmesi gereken konu dubleks ve yüksek tavanlı mekanlarda radyatör seçimine dikkat edilmelidir. Isı yukarı doğru yükseldiği için alt katları ısıtacak yüksek ısı gücüne sahip radyatörler tercih edilmelidir.
 • Petekler genellikle pencere altlarına yerleştirilir. Pencerelerden içeri giren soğuk havanın ısınması amaçlanır. Isı yalıtımı iyi yapılmış olan evlerde büyük radyatör seçimi uygun değildir.
 • Radyatörün pencere altına konulamadığı durumlarda dış cepheye bakan duvara monte edilmelidir.
 • Merkezi ısıtma sistemli ve çok katlı yapılarda en üst katların ısınması için basıncın yüksek olması gerekir. Bu nedenle alt katların basınca dayanıklı petek almaları gerekir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Pendik Petek temizleme

Pendik Petek temizleme Pendik Petek temizleme, Kombi temizleme, tesisat temizliği, uygun fiyat en yakın

Tuzla Petek Temizleme

Tuzla Petek Temizleme Tuzla Petek temizleme, Kombi temizleme, tesisat temizliği, uygun fiyat en yakın

Kombi Petek Temizliği Eyüp Sultan

Kombi Petek Temizliği Eyüp SultanKombi Petek Temizliği Eyüp Sultan, Boğaziçi Tesisat En yakın petek temizliği

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Petek Temizliği ve Tesisat Yıkama

Kombi Petek Temizliği ve Tesisat Yıkama Kombi Petek Temizliği ve Tesisat Yıkama, Kağıthanede Petek Temizleme Firması

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...