Evde Su Sızıntısı Olması Nasıl Anlaşılır?

Evde Su Sızıntısı Olması Nasıl Anlaşılır?

Su sızıntısı nasıl anlaşılır? Diye soruyor olabilirsiniz. Yaşadığınız yerde bir su kaçağı sızıntısı var ise ve bunu bilmiyor iseniz, bu durum ileride gözle görünür bir probleme dönüşebilir. Bu nedenle önceden hazırlık yapmak ve bu problemin önüne geçebilmek önemlidir. Kendini belli etmeyen su kaçaklarına gizli su kaçağı denilir. Gizli su kaçakları büyük problemlerin baş habercisidir.

Bir sonraki aşamada kendini belli eder. Ancak önemli olan gizli durumdayken keşfedilip, daha büyük onarımsal hasarlar verdirmeden müdahalede bulunmaktır. Gizli su kaçağı bulunması için su kaçağı arama işlemi yapılması gerekir. Aşağıda su kaçağı arama işlemlerinde bölgesel olarak yapılması gerekenler sıralanmıştır.

Kalorifer Tesisatı Su Kaçağı Arama İşlemi

Kombi basıncına dikkat etmelisiniz. Su azalıp azalmadığını kontrol edin.

Kalorifer tesisatında bulunan herhangi bir sızıntı kalorifer boru diplerinden kendini belli eder. Kalorifer tesisat hattının geçtiği yerler kışın zeminde veya duvarda sıcaklık olan yerler ile kendini belli eder. O hat üzerine bakarak ıslaklık, nem ve rutubet olup olmadığına bakın. Kalorifer boru uzantılarının diplerinde akıntı, parke çürümesi, süpürgelik çürümesi olup olmadığını kontrol edin.

Kalorifer tesisatında su kaçağı olmasında kombi basıncı düşer, sürekli 1-2 aralığında olması gereken basınç hızlı şekilde 1 in altına düşüyorsa sürekli kombiye su basıyorsanız kaçak bariz şekilde var demektir. Kombi barometresi kontrol edilmelidir. Kombi sürekli kendini resetliyor ise, sürekli ötüyor ya da arıza veriyor ise, kombi arızasından ziyade su kaçağı olduğundan da şüphe etmelisiniz.

Petek vanaları kontrol edilmeli ve burada olan sızıntı yerleri kontrol edilmelidir. Tesisat sisteminden kaynaklı hatalarda bazen vanaların contaları gevşemiş olabilir. Contaların olup olmadığını kontrol edin, eğer conta yok ise temine din. Conta var ise sıkın. Buna rağmen hala petek vanasından akıntı geliyor ise, su kaçağı var demektir. Tesisat firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Kalorifer tesisatındaki sızıntının onarılması işlemlerini layıkıyla yerine getirerek profesyonel bir çalışma sağlarız.

Su Sayaçlarında Bulunan Su Kaçakları

Su sayacında su kaçağı var ise, saat sürekli döner ve kullanmadığınız halde ekstra su ücreti ödersiniz. Bundan şüpheleniyorsanız direkt olarak İSKİ’ ye başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Temiz su tesisat sisteminde su kaçağı var ise, direkt olarak kendini alt katta belli eder. Alt katta bir komşu var ise, onun evine, bodrum varise, direkt su kaçağı bodrumda bina temeline iner. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

Alt kata yansıyan suyun rengi şeffaftır. Sarı değil berrak bir görünüm var ise temiz su tesisat sisteminde kaçak var demektir. Tavanda oluşan sarartı ya da siyah lekelenmeler gider borusundan kaynaklı su kaçağında oluşan sorunlardır.

Atık Su Tesisat Sisteminde Oluşan Su Kaçakları

Atık su borularındaki su sızıntısı alt kattan belli olur. Gider tesisat sistemi kanalizasyona bağlanan ana gidere doğru aşağı inen bir sistem yapısındadır. Bu tesisat hattı banyo, lavabo ve mutfağın taban ile alt komşunu n tavanı arasında yer alan sistemdedir. Dolayısıyla burada oluşan herhangi bir su kaçağı direkt olarak kendini alt katın tavanında belli eder.

Atık su gideri kaçağı olduğu da suyun renginden anlaşılır. Kaçağın bulunduğu bölgede oluşan su sarı ve kararmaya yakın bulanık görünümde ise, atık tesisat sisteminde bir problem var demektir.

Su sızıntısını anlama yöntemleri yukarıda basit koşullar ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bunlar ve sahiplerinin oluşan su kaçaklarını anlama yöntemleridir. Su kaçağı şüphesi ile bu testleri yapabilirsiniz. Bulduğunuz zaman firmamız ile iletişime geçmeli ve su kaçağı sorunu çözümüne ilişkin çalışma başlatmalısınız.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Balkon Su Kaçağı Tespiti

Balkon Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Balkon Su Kaçağı Tespiti  Balkonda Su kaçağı

Su Tesisat Kaçakları Tespiti

Su Tesisat Kaçakları Tespiti Su Tesisat Kaçak Bulma Evler ya da binalar inşa edilirken sadece dört

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul Su yapısı gereği en ufak sızıntılardan bile akabilmekte ve çok farklı

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Alt kata su sızması neden olur?

Alt kata su sızması neden olur?Çok katlı binalarda uzun yıllar kullanılan tesisatlar belirli bir zaman sonunda

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları Su kaçağı tespiti fiyatları firmaların hizmet kalitesine göre değişmektedir.

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.