Evdeki Muslukların Tamiri Nasıl Yapılır?

Evdeki Muslukların Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluklar belirli kullanım süreleri sonunda contaları eskidiği için veya kullanım ömrünü tamamladığı için yıpranır ve eskidiği için su sızdırmaya başlar. Bu durum sizin için her zaman can sıkıcı bir etkendir. Sızdıran veya çalışmayan muslukları kullanamadığınız için her seferinde sinir katsayınız artar. Evinizde yer alan çalışmayan muslukları veya contası eskidiği için sızdıran musluklarınızı evde kendiniz değiştirebilirsiniz. Pratik musluk tamir etme yöntemini uygulayarak hem bataryalarda eskiyen contaları yenileri ile değiştirebilirsiniz hem de çalışmayan musluklarınızdan kurtularak sağlam muslukları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Musluklar Neden Damlatır?

1 ) Musluklarda yer alan contalar eskidiği için bir süre sonra formlarını yitirirler ve kullanılmaz duruma gelerek damlatırlar.

2 ) Şebeke suyunda yer alan partiküller ve kum tanecikleri contaların arasına sıkışarak contanın görevini yapmasına engel olur ve bu durumda sızdırma veya damlatma meydana gelir.

3 ) Aşırı sıcak ve aşırı soğuklardan dolayı contalar sürekli sertleşerek yumuşarlar ve bir süre sonra çatlayarak su sızdırmaya başlarlar.

4 ) Musluğunuzun kullanım ömrü dolmuştur ve bağlantı noktasındaki dişliler kırılır. Bu durum musluğun damlatması veya sızdırmasına neden olur.

Pratik Musluk Tamiri

Evinizde yer alan muslukları ustaya ihtiyaç duymadan tamir etme ve değiştirme imkanına sahipsiniz. Usta aramak veya işinin ehli bir usta bulmak için zaman kaybetmek yerine sizlere sunduğumuz yöntemi takip ederek musluk tamiri ve conta değişimi yapabilir veya arızalı muslukları değiştirebilirsiniz.

1 ) Musluk başlıklarını çıkarın

Musluğun üstünde yer alan kırmızı veya mavi renkli plastiği çıkardığınızda altında yer alan vidayı görebilirsiniz. Düz tornavida yardımı ile burada yer alan vidayı sökmeniz gerekiyor. Vidayı tornavida yardımı ile söktüğünüzde musluk balını elinizle kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

2 ) Salmastrayı çıkarmanız gerekiyor

Musluk tamir etmek için musluk salmastrasının çıkarılması gerekiyor. 17 numara iki ağızlı anahtar kullanarak çıkaracağınız salmastraya zarar vermemeye özen gösterin. Aksi halde yeni bir salmastra almanız gerekecektir.

3 ) Musluk contasını çıkarın

Salmastra üzerinde yer alan musluk contasını artık kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Zarar görmüş, yıpranmış veya eskimiş olan contayı ucu düz bir metal veya düz tornavida yardımı ile çıkarın.

4 ) Yeni contayı takın

Satın almış olduğunuz yeni contayı salmastra üzerine monte edin. Daha sonra salmastrayı yine 17 numaralı iki ağızlı anahtar yardımı ile yerine monte etmeniz gerekiyor. Salmastrayı yerine monte ettiğiniz takdirde işin yüzde 90’ını tamamlamış oluyorsunuz. Artık musluk başlığını monte edebilirsiniz.

5 ) Musluk başlığını takmalısınız

Musluk salmastrasını zarar vermeden yerine taktıktan sonra sökmüş olduğunuz musluk başlığını yerine monte edebilirsiniz. Musluk başlığını söktüğünüz yere taktıktan sonra sökmüş olduğunuz vidayı yerine oturtarak vidayı düz tornavida anahtarı ile sıkmanız gerekiyor. Vidayı sıktıktan sonra vida üzerinde yer alan kırmızı veya mavi renkli plastiği yerine takabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra musluk contasını değiştirmiş olacaksınız. Artık vanayı açarak musluğu test edebilirsiniz. Şebeke basıncı ile musluğunuzu kullandıktan sonra conta su kaçırmıyorsa musluk contasını başarılı bir şekilde değiştirmişsiniz demektir.

Musluk contalarının kısa süre içinde yıpranmaya başlamış olmasının temel sebebi Çin tesisat ürünlerinin ülkemiz piyasasında çok fazla tercih edilmeye başlamış olmasıdır. Musluk fiyatları çok uygun fiyatlara düştüğü için tercih edilen Çin tesisat ürünleri kalite bakımından da çok düşük seviye de yer alıyor. Bu nedenle hem kullanım ömürleri kısa oluyor hem de kalite bakımından kötü oldukları için kısa sürelerde zarar görüyorlar. Evinizde yer alan tesisat ürünlerini ve muslukları alırken bu duruma dikkat etmeniz sizin için avantaj oluşturacaktır.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Balkon Su Kaçağı Tespiti

Balkon Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Balkon Su Kaçağı Tespiti  Balkonda Su kaçağı

Su Tesisat Kaçakları Tespiti

Su Tesisat Kaçakları Tespiti Su Tesisat Kaçak Bulma Evler ya da binalar inşa edilirken sadece dört

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul Su yapısı gereği en ufak sızıntılardan bile akabilmekte ve çok farklı

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Alt kata su sızması neden olur?

Alt kata su sızması neden olur?Çok katlı binalarda uzun yıllar kullanılan tesisatlar belirli bir zaman sonunda

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları Su kaçağı tespiti fiyatları firmaların hizmet kalitesine göre değişmektedir.

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.