Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit

Su tesisatının döşeme aşaması uzun yıllar kullanım için çok önemlidir. Özellikle su tesisatı döşenirken kaliteli borular kullanılması en önemli unsurlardan biridir.

Kaliteli ürün tercih etmek su tesisatının ömrünü her zaman uzatmaktadır. Aynı şekilde tesisatı döşeyen ustanın ya da ekibinde çok dikkatli davranması şarttır. Özellikle boruların dirsek bölümlerinin tam ve doğru bir şekilde yerine geçtiğinden emin olmalıdırlar. Yoksa bu ilerleyen zamanlarda çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorun en başında da su kaçakları gelmektedir.

Su Kaçakları

Su tesisatında meydana gelen kaçakların ve sızıntıların tespit edilmesi yada farkına varılması çok uzun zaman alabilir. Kolay bir şekilde fark edilen kaçaklar açık su kaçağı olarak adlandırılmaktadır. Ama yıllar sonra ortaya çıkan kaçaklara gizli tesisat sızıntıları denmektedir. Gizli tesisat sızıntıları uzun süre fark edilemediği için bulunduğu çevreye zarar verebilir. Duvarın ya da zeminin rengi değişebilir, şişmeler meydana gelebilir ve küf kokuları oluşabilir. Peki ya oluşan gizli tesisat sızıntılarını erkenden fark edebilmek için ne yapmalıyız?

 • Su faturası normalinden daha yüksek geliyorsa,
 • Hiç bir musluğu açmadığınızda dahi su sesi geliyorsa,
 • Sayaçta gösterilen su tüketimi normalinden daha çoksa,
 • Duvarlarda ya da zeminde siyah ve ıslak noktalar oluşuyorsa gizli su sızıntısı var demektedir. Burada teknik destek almak çok önemlidir.

İstanbul su tesisatı kaçak tespit etmek için firmalar tarafından birçok yöntem kullanılmaktadır. Tabi ki incelenen bölgenin büyüklüğüne ve zorluğuna göre yöntem değişiklik gösterebilir.

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit

İstanbul Su Tesisatı Kaçak Tespit

 Termal Görüntüleme Yöntemi

Termal kamera ile boruların içinde oluşan kaçakları belirlemek çok etkili bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem ile boruların içine kamera gönderilerek hem sıcak su hem de soğuk su tesisatında meydana gelen kaçaklar kolaylıkla tespit edilmektedir. Borular içine gönderilen kamera ile kaçak oluşan bölge belirlenir ve ona göre onarım yapılma kararı alınır. Herhangi bir kırma işlemi olmadan kolaylıkla sızıntı oluşan yer belirlenir. Bu durum hem zamandan tasarruf yapmanıza hem de maddi anlamda tasarruf sağlamınıza neden olur.

Akustik Dinleme Yöntemi

Su kaçağı tespit etme yöntemlerinden biri de akustik dinleme yöntemidir. Su sızıntısının bulunduğu yer tahmin edilir ve akustik dinleme cihazları ile sızıntının yerde, duvarda ortaya çıkardığı ses dinlenmeye çalışılır. Eğer tahmin edilen bölgede dinleme sonucunda sızıntının ortaya çıkardığı sesler titreşim yoluyla cihaza ulaşıyorsa orada su kaçağı olduğu doğrulanır. Bu doğrultuda onarım işlemi yapılır. Bu yöntemde de herhangi bir kırma ve dökme işlemi uygulanmaz.

Korelasyon Araştırması

Bir diğer kaçak bulma yöntemi de korelasyon araştırma yöntemidir. Bu yöntem ile borunun her iki ucuna da kaçağı bulabilen özel donanımlara sahip bir cihaz ile kaçak detektörü takılarak kaçak tespiti yapılmaya çalışılır. İstenilen derinlikteki borulara uygulanır. Donanımlı cihazları kullanan ekip tarafından oluşturulan titreşimler ile boru içinde ki su farklı yönlere ayrılarak ve kacak detektörü bunu otomatik olarak kaydeder. Bu doğrultuda farklı yöne giden suların olduğu yerde kaçak olduğu tespit edilir. Ona göre onarım ilkeleri uygulanır.

Derinlik Hidrometresi

Kamera yöntemiyle, akustik dinleme yöntemiyle ve korelasyon araştırması ile bulunamayan kaçakları bulmak için derinlik hidrometresi yöntemi kullanılır. Yani bulunması daha zor olan, damlatma tipi su kaçaklarını bulmak için kullanılan bir yöntemdir. Malzemenin yüzeyinde ki sahip olduğu nemi açmadan ölçmek amacıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde artık birçok modern kaçak bulma yöntemi bulunmaktadır. Gizli su kaçaklarının tespitini yapmak oldukça zordur ama işi uzmanlarına teslim etmek çok fazla hasar oluşumunu ve pahalı tamiratları önleyecektir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi filtre temizleme nasıl ve ne zaman yapılır?  Kombi filtre temizliği

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • ariston kombi filtresi ariston kombi filtresi nerede ariston kombi filtre temizliği Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta ferroli kombi filtre temizleme Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme kombi baca filtresi temizleme kombi bakımı kombi bakımı filtre temizliği Kombi Bar Düşmesi kombi filtre bakımı kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.