Kalorifer Tesisatı Temizleme İşi Yapan Firmalar

Kalorifer Tesisatı Temizleme İşi Yapan Firmalar

Soğuk kış aylarında ısınmamızı sağlayan kalorifer sisteminin de temizlik, yıkama ve bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak yaptırılan kalorifer tesisatı temizliği hem cebinize fayda sağlar hem de çıkması muhtemel sorunların önüne geçmenize olanak sağlar. Maalesef çoğu kişi tarafından görmezden gelinip ihmal edilen bu önlem, kışın maddi ve manevi olarak hayatınızı kolaylaştıracak bir sebep doğurabilir.

Kalorifer Tesisatının Çalışma Prensibi Nasıldır?

Temel prensipte kombinin ısıttığı suyun kalorifer tesisatına düzgün bir şekilde iletilmesi gerekir. Burada hız önemli bir unsurdur. Sıcak suyun radyatöre hızlı bir şekilde iletilmesi gerekir. Radyatöre iletilen sıcak su burada pislik, taş, çamur, tıkanıklık gibi etkenlerle karşılaşmamalıdır ki devrini çabucak tamamlayıp kombiye geri dönsün. Hızlı hareket olanağı olan sıcak su peteklerin ve dolayısıyla da ortamın ısınmasını sağlar.

Kalorifer Tesisatı Temizleme İşi Yapan

Kalorifer Tesisatı Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Isınma aracı olarak kullandığımız kalorifer tesisatı sistemi bazı durumlarda birtakım sorunlar çıkartabilir. Örneğin, kalorifer peteklerinin bir kısmının ısınıp bir kısmının soğuk olması gibi durumlarda ilk yapılan hata kombinin sıcaklık derecesini artırmak oluyor. Ancak bu yapılmaması gereken bir durumdur. Çünkü öncelikle sorunun kökenine inip bunun neden kaynaklandığını bulmak gerekir.

Genellikle radyatörün üst tarafı sıcak alt tarafı soğuk olmaktadır. Bunun nedeni suyun alt kısma soğuduktan sonra anca ulaşmasıdır. Bu gibi problemlerin üstesinden gelebilmek için kalorifer tesisatının temizlenmesi gerekir. Aksi halde radyatör az ısı yaydığından dolayı sıcaklık derecesi artırılır ve dolayısıyla doğalgaz faturanızın artması muhtemel bir sorun olur. Üstelik yeterli ısınma da sağlanamamış olur. Çözüm olarak peteklerin değiştirilmesi görülse de bu tam olarak sorunu çözmeyebilir. En doğrusu, kalorifer tesisatı temizliği yapan firmalar ile anlaşarak, düzenli aralıklarla yapılmasıdır.

Kalorifer Tesisatı Temizleme İşi Yapan

Kalorifer Tesisatının Kirliliği Nasıl Anlaşılır?

Kombi, ısınan suyu peteklere pompalamaya çalışır. Kombi pompasının hızı azaldıysa pompanın ayarı bir derece artırılır. Kalorifer tesisatında sıcak suyu devir daim yapan çarklar düzgün çalışmıyor demektir. Radyatörlerdeki vanaların içi tıkanınca, radyatöre gelen sıcak suyun önüne engel çıkmış olur. Kaloriferin içerisinde taş, kum, pislik, çamur gibi parçacıklar oluştuğunda su iletilirken soğur. Böylece kombiye dönmesi gereken zaman diliminde dönemeyen su, radyatörde beklerken iyice soğur ve ısı kaybedilmesine sebep olur. Bu durum peteğin alt tarafının soğuk olmasının sebebidir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında kalorifer tesisatının kirlendiği anlaşılmalıdır.

Kalorifer Tesisatı Temizleme İşi Yapan

Kalorifer Tesisatı Temizliği Nasıl Yapılır?

Isınmayan odalarda veya peteklerde kalorifer tesisatına yıkama yapmak gerekir. Kaloriferin yıkanması içindeki pislik ve tıkanıklığın giderilmesini sağlar. Kalorifer tesisatında pislik tutucu materyal de çıkarılıp temizlenmelidir. Bunun dışında piyasada bulunan kalorifer temizleme kimyasalları kullanılarak kalorifer tesisatı temizliği yapılabilir. Ancak bu kimyasallar iyi araştırılmalıdır, çünkü hepsi aynı kalitede olmayabilir. Ayrıca kalorifer sistemindeki suya belli bir oranda nötralize kireç önleyici kimyasal katılarak sistemin kireç tutması büyük ölçüde önlenebilir. Kalorifer tesisatı temizliği yapan firmalar uygun temizleme kimyasalları ile ve özel makinalar kullanarak kalorifer tesisatı temizleme işlemini gerçekleştirmektedir. Böylece, paslanma, kireçlenme ve aşınma gibi problemler için de önlemli bir şekilde çalışmaktadır.

Kalorifer Tesisatı Temizliğinin Sonuçları Nelerdir?

Kalorifer tesisatı temizliği her ne kadar önemsenmese ve ötelense de yapılması gereken bir temizliktir. Hem yakıt tasarrufu sağlamak hem de en verimli şekilde ısınmak için kalorifer tesisatı mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca bu temizlik peteklerin ömrünün uzamasını da sağlar. Düzenli aralıklarla her iki senede bir kalorifer tesisatını temizletmekte yarar vardır. Ekonomik durumunu ve yarınını düşünen her bireyin bunu ihmal etmeyip, bu konuda hassas davranması gerekmektedir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Kalorifer Petekleri Isınmıyor

Kalorifer Petekleri Isınmıyor Kalorifer peteği ısınmıyor çözümleri Sorunlar ve Çözümleri Son petek

Güçlü Referans Bilgilerimiz

Güçlü Referans BilgilerimizReferans Bilgilerimizden Bazıları Firmalarımız aracılığıyla faydalanacağınız

Kalorifer Peteklerinden Neden Yanık Kokusu Gelir?

Kalorifer Peteklerinden Neden Yanık Kokusu Gelir?Kalorifer peteklerinden neden yanık kokusu gelir? Soğuk havalarda çeşitli rahatsızlıklarla

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?En iyi radyatör petek modeline geçmeden önce petek nedir, onu tanımlayalım.

Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan TesisatçıDinleme Yaparak Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı Kalorifer su kaçağı

Kombi Petek Temizleme Esenler

Kombi Petek Temizleme EsenlerÖzellikle kış aylarında çok kullanılan kalorifer tesisatında tıkanıklıklar

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.