Boğaziçi Tesisat - İstanbul'un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kamera İle Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Su kaçakları iç mekanlarda en sık karşılaşılan sorunların başında gelir. Tıkanmaya, eskimeye bağlı olarak su borularının bazı bölümlerinde kırılmalar meydana gelir ve bu kırılmaların olduğu alanlardan su sızıntı yaparak yüzeye doğru hareket eder. Bir alanda su kaçağı olup olmadığını anlamanın birden fazla yolu bulunur. Öncelikle su kaçağı olan bölgede bir nemlilik durumu söz konusudur. Bu durum bazen gözle görülür hale gelir. Bazen ise elle tutulduğunda ıslaklık olarak hissedilir. Ayrıca suyun sızdığı duvarlarda küf oluşması da su kaçağının bir göstergesidir.

Bazı kaçaklarda ise işler bu noktadan çok daha öteye geçer ve su bulunduğu bölgeden ilerler hatta damlamaya başlar. Su yapısı gereği önce çevre dokular tarafından emilir. Burada doygunluk seviyesine ulaşıldığı zaman daha ilerilere doğru yayılmaya devam eder. İşler bu noktaya varmadan su kaçağını tespit ettirip tamirini yaptırmak ise önemli bir konudur.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçaklarının tespit edilmesi için öncelikle ana su saati kapatılır. Eğer kaçak su giriş sisteminde ise ve sayaç dönmeye devam ediyorsa bir su kaçağından şüphelenilebilir. Ancak tahliye borularında bu sistemden yararlanmak mümkün değildir. Bunun dışında su kaçaklarının tespitinden kullanılan en modern yöntem kameralı sistemlerdir. Su borudan çıktığı alanda küçük bir ses çıkartır. Bazen kulakla duyulmayacak kadar az olan bu sesi yakalamak için özel olarak tasarlanmış aletler bulunur. Su kaçağı bulma yöntemleri günümüzde daha modern şekilde ilerler. Kameralı su kaçağı bulma yöntemlerinde aynı zamanda borularda bulunan mevcut tıkanıklıklar da giderilir.

Su Kaçağının Zararları

Su kaçakları öncelikle binanın yapısına zarar verir. Su duvarlar içerisinde ilerleyerek korozyona yani aşınmaya neden olur. Bu aşınma da yapıların ömrünü doğrudan azaltan bir durumdur. Özellilkle ülkemiz gibi deprem kuşağı üzerinde olan bir binanın hem duvarlarının hem de demirlerinin dayanıklı olması mukavemeti açısından önemlidir. Bir yandan da su kaçakları ekonomik kayba nedendir. Eğer kaçak temiz su borularında oluşmuş ise sayaç su kullanımı varmış gibi dönmeye devam eder. Böylece ortaya yüksek su faturası sorunu çıkabilir.

Eğer kaçak atık su sisteminde meydana gelmiş ise, pis suyun içerisinde bulunan mikroplar ve bakteriler canlı sağlığını tehdit eder, hastalık yayar hele gelebilir. Böyle bir durumda o yapının içinde yaşayan insanların önemli hastalıklara yakalanma riski de artar. Her neresinden bakılırsa bakılsın su kaçağı sorununun tespiti ve bu sorunun giderilmesi önemli bir işlemdir.

Duvarı Kırmadan Su Kaçağı Tespiti 

Daha önceleri su kaçaklarını bulmak için zeminin ya da duvarın tamamen kırılması gibi yöntemler kullanılırdı. Hem işçilik hem de maliyet olarak yük olan bu yöntemler yerini artık kırmaya dökmeye gerek kalmayan sistemlere terk etti. Böylece su kaçaklarını tespit etmek de eskisi gibi kabus olmaktan çıktı. Daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde sadece sızıntı olan bölgenin tespit edilmesi ise tamiri kolaylaştıran bir sonuca vardı. Bu sistemlerin kullanımı ile birlikte eskisi gibi kaçak olduğu düşünülen alanın tamamı değil sadece kaçak olan kısmın tamir edilmesi imkanı doğdu. Böylece açılacak alanın ölçümü küçüldü ve ardından ortaya çıkan koca bir inşaat işi yerine çok küçük bir tadilat aşaması kaldı.

Su Kaçağı Tespitinde Yanınızdayız

Su kaçaklarını tespit etmek için en modern yöntemleri kullanan firmamız dilediğiniz anda kaçak tespiti için adresinizde olur. Kameralı sistemler ile borularınızda oluşan kaçak sorununu kısa sürede tespit ederiz. Boğaziçi tesisat su kaçağı tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kısa sürede su kaçağı sorununuza deneyimli ekibimiz ile çözüm getiririz.

 

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Bina Temelinden Su Çıkması

Bina Temelinden Su ÇıkmasıDaha çok yeni yapılan binalarda temelden su çıkma sorununa sıkça rastlanır.

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?Su kaçağı tuvaletlerdeki, banyolardaki ve lavabolardaki borularda veya vanalarda

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?Su kaçağı ev veya bina içerisinde çeşitli alanlarda olabilir. Su kaçağının

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?Bazen hiç hesapta bulunmayan durumlarda su borusunun delinmesi gibi can sıkıcı

Pis Su Giderlerinin Çözümleri

Pis Su Giderlerinin ÇözümleriEv, işyeri, müstakil yaşam alanlarında ya da kurumlarda yaşanan pis su gideri

Duşakabin Altından Su Sızıyor

Duşakabin Altından Su SızıyorBanyolarımız için bayanların özenerek, çeşitli araştırmalarla seçmiş olduğu,

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • Tıkla Ara

  0532 359 0212

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul'un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

  TIKLA ARA 0532 359 0 212