Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Kaskad Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır ?

Kaskad Sistemi Nedir? Çok katlı binalarda ya da sitelerde tercih edilen merkezi ısıtma sistemine kaskat sistemi denir. Bu sistem tek döşemeli olarak kullanılan yoğuşmalı kazan sisteminin de avantajlı bir alternatifidir. Bu sistemde birden fazla yoğuşmalı kombi kullanılır. Kontrol modülü ile birbirine bağlanan kombilerin verimli bir şekilde çalışmasını bu sistem sağlar. Bu sistem tek döşemeli kazan sistemlerine göre çok daha ekonomik olacaktır.

Kaskat Sisteminin Çalışma Mantığı Nasıldır?

Birden fazla yoğuşmalı kombinin yer aldığı kaskad sistemi ekonomik bir çalışma sistemine sahiptir. Örneğin bir binanın 800000 kcal enerji ihtiyacı olduğunu varsayalım. Tek döşemeli bir yoğuşmalı kazan sistemi tercih edecek kişiler 800000 kcal enerji sağlayan tek kazan kullanılırlar. Kaskat sistemlerinde ise 100000 kcal enerji sağlayan 8 adet kombi kullanılır. Binanızda sadece 100000 kcal enerji ihtiyacı var ise tek kombinin çalışması yeterli olacaktır. 400000 kcal enerji ihtiyacı oluştuğunda 4 adet kombi devreye girer. Ancak tek döşemeli yoğuşmalı kazan kullananlarda 100000 kcal enerji ihtiyacı için bile 800000 kcal’lik kazanın tamamı devreye girmesi gereklidir.İstenilene sıcaklığa ulaşma sırasında kaskad sistemleri içerisinde önce tek bir kombi devreye girer. Bu kombi yetersiz kaldığında ikinci kombi çalışmaya başlar. İhtiyaca göre diğer kombiler sıra ile çalışmaya başlar.  Bu sistemlerde bütün bacalar birbirine bağlanabilir. Ya da ayrı ayrı baca bağlantıları yapılabilir. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de en az 2 en çok 25 kombiye kadar çalışabilir olmasıdır.

Kaskad Sisteminin Avantajları

Sistemin diğer sistemlere göre çok önemli avantajları bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.
* Sıralı bir şekilde çalışan yoğuşmalı kombiler, istenilen sıcaklığa erişmede belirli bir düzende devreye girerler. Yani kaskad sistemi şeması içerisinde bütün kombiler aynı anda çalışmaz.
* Sistem içindeki kombiler eşit miktarlarda çalışır. Yani her zaman ilk sırada yer alan kombi çalışmaz. 24 saatte bir kombi çalışma sırası değişir. Bu şekilde kombilerin yıpranma oranları eşitlenir.
* Pompaların çok küçük olmasından dolayı elektrik tüketimi minimum seviyede olkaskat sistemiur.
* Sistem genel olarak çok az yer kaplar.
* Sistem içerisindeki çalışma mantığında alev sıcaklığı çok düşük ayardadır. Bu da ekonomik oranlarda doğalgaz tüketimi elde etmenizi sağlar.
* Cihazlar bulunan su hacminin düşük olması sebebi ile kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşılabilir.
* Sistem yedekli çalışma prensibine sahiptir. Bu da herhangi bir arıza durumunda diğer kombilerin etkilenmesinin önüne geçer. Arızalanan kombi devre dışı kalır. Ve anında diğer kombi devreye alınır.
* Normalinde çelik kazanlarda çalışma sıcaklığı 70 derece olmalıdır. Bu sıcaklığın altına düşüldüğünde yoğuşma nedeni ile kazanlarda çürüme olabilir. Ancak kaskad sistemi projesi içerisinde çalışma sıcaklığı 30- 60 derece arasındadır. Bu tür bir sorun ile karşılaşılmaz.
* Arıza masrafları normal kazan sistemlerine göre daha düşüktür. Özellikle kaskad sistemi bakımı periyodik olarak yapıldığında uzun ömürlü ve ekonomik bir çalışma şekli elde edebilirsiniz.
Kaskat sistemlerinin bir diğer avantajı ise bacadan  atılan sıcak havayı özel eşanjör sistemi sayesinde buradaki ısıyı geri dönüş suyunu ısıtmakta kullanarak tasarruf sağlanmasıdır.
kaskad sistemi şeması projeye göre değişiklik gösterir binanın yapısına göre çizilen kaskad sistemi projesi sonrası şema ortaya çıkartılır.
kaskad sistemi şemasa

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...