Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Klozetten Su Geri Taşıyor

Klozet en çok kullanılan ve temel ihtiyaçların kullanılması adına alafranga tuvalet olarak bilinen bir malzemedir. Kullanımında yapılan bazı hatalar nedeni ile zamanla tıkanan klozetlerde suyun geri tepmesi sonucu taşkın meydana gelir. Bu durum istenmeyen durumlar arasındadır. Klozet suyunun geri taşması birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bu nedenler arasında logar tıkanıklığı ya da bina borularında meydana gelen genel bir tıkanıklık olabilir. Evimizdeki klozetten su geri taşıyor ne yapmalıyım?

Logarın Tıkanması

Logarın tıkanması nedeni ile oluşan tıkanıklıklarda, kanalizasyona giden suyu etkileyen yabancı maddeler oluşur. Bunun tespiti için özel robotlar kullanılır ve kırma işlemine gerek kalmadan logarda oluşan tıkanıklık açılır. Tıkanıklığın nedenleri çeşitlidir. Özelikle çok katlı binalarda kullanım sorunları kaynaklı tıkanmalar oluşabilir. Boruların aşınması da neden olarak gösterilebilir.

Boruların Kırılması, Çatlaması ve Ezilmesi Kaynaklı Tıkanıklıklar

Bina tesisatında kullanılan boruların kalitesiz oluşu nedeni ile tıkanıklıklar oluşabilir. Bunun nedeni boruların ezilmesi ve çapının küçülmesidir. Kimyasalların borulara zamanla zarar vermesi, metallerin giderlerde yarattığı hasar ve dışarıdan yağmur suları ile karışan çöpler neticesinde logarların tıkanması oluşabilir. Bina borularında ise tıkanıklık yaşanması farklı sebeplerdendir.

Bunlar;

 • Yabancı cisim
 • Bebek bezi
 • Çöp
 • Tuvalet kâğıdı
 • Suda çözünmeyen cisimler
 • Metaller
 • Saç kılları

Bunun gibi birçok madde birleştiğinde taş formunu alır ve çözülmez. Tıkanıklık giderici kimyasallar ise borulara zarar verebilir. Eskiden kırılması gereken tıkanık alanlar için artık kalıcı çözümler bulunuyor.

Klozetten Su Geri Taşıyor

Klozetten Su Geri Taşıyor

Klozetten Su Taşmasında Yapılan İşlemler

Klozetten gelen suyun taşmasını önlemek adına öncelikle kirli atık suyun tahliyesi gerekmektedir. Tüm su tesisatı kapatılarak su akışı engellenir. Tıkanıklığın kaynaklı olduğu yer öncelikle bölgesel olarak tespit edilir. Bölgesel bir sorunun olup olmadığını görüntü sistemi olan özel robotlarla görülebilir. Robotun tespitinde bölgesel kaynaklı bir sorun olmaması sonucu daha genel bir tespit yapılır. Diğer tıkanıklık tespitlerinde logar boruları kontrol edilir. Bu işlemlerde kırma işlemi yapılmaz. Logar tıkanıklıklarında da aynı şekilde su tahliye edilir ve tıkanıklığa beden olan cisimler alınır.

Kanalizasyon Kaynaklı Taşkınlar

Genel olarak daha büyük sorunların kanalizasyon kaynaklı sorunlar olduğu bilinir. Kanalizasyon sorunlarında bölgesel logar boruları tek bir noktada yani kanalizasyon borusunda birleşir. Kanalizasyon boruları çap olarak çok daha büyüktür. Ancak atılan ve toplanan cisimlerin taş ile birleşmesi sonucu ciddi büyüklükte sert bir cisim oluşturur. Bu sorunlarda boruların eski olması ve ezilmesi de sorunlar arasındadır. Tıkanmalar tahmin ettiğinizden daha kapsamlı olabilir.

Klozetten Su Taşmasında Ne Yapılır?

Klozetten su taşması halinde sıhhi tesisat konusunda yardım almanız gerekir. Daha büyük sorunların yaşanmaması adına su vanasının kapatılması ve teknik ekibin gelene kadar beklenilmesi gerekir. Klozette meydana gelen taşkının sizinle alakası olmaması durumunda ise binanın genel boruları kontrol edilir. Özelden genele yöntemi ile sorun tespit edilir.

Klozetten Su Taşmasında Kırma İşlemi Yapılır Mı?

Klozetten su taşkını oluyorsa kırma işlemi yapılmaz. Eski dönemlerde bu sorunlar ev sahiplerine çok ciddi masraflar çıkarmaktaydı. Yeni teknolojik cihazlarla bu sorun kırma işlemine gerek kalmadan yapılıyor. Klozet taşkını diğer gider sorunlarından biraz farklıdır. Etrafa kısa sürede bakteri, virüs ve kötü koku yayılır.

Bu insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hemen müdahale edilmesi ve sorunun çözülmesi gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra hastalık yayan bu sorunun genel olması çevre kirliliği yaratır. Kimyasal kullanımını azaltmanız ve sıcak su ile kullanılan açıcılardan uzak durmanız boruların direncini yükseltmek adına önemlidir. Boruların normal şartlarda oldukça dayanıklı olduğu bilinmelidir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Tuvalet Tıkanıklığı Açmak

Tuvalet Tıkanıklığı Açmak Tuvalet tıkanıklığı Nasıl Açılır? Alaturka, Alafranga tuvalet tıkanıklığı,

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır

Tıkanmış Tuvalet Nasıl AçılırTıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır? Tıkanmış gider açma hakkında pratik bilgiler

Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul

Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul Kanalizasyon açma İstanbul, belirli

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Arnavutköy Kameralı Tuvalet Açma

Arnavutköy Kameralı Tuvalet Açma Arnavutköy kameralı tuvalet açma Tuvalet tıkanıklığı her

Balkon Gideri Açma

Balkon Gideri Açma Kış aylarına neredeyse hiç kullanılmayan balkonlar yaz aylarında vazgeçilmez

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • ariston kombi filtresi ariston kombi filtresi nerede ariston kombi filtre temizliği Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta ferroli kombi filtre temizleme Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme kombi baca filtresi temizleme kombi bakımı kombi bakımı filtre temizliği Kombi Bar Düşmesi kombi filtre bakımı kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.