Kombi Filtre Temizleme

Kombi filtresi nasıl temizlenir ?

Kombi filtre temizliği her yıl kış aylarına girmeden  Eylül Ekim aylarında yapılması gereken bir işlemdir kombi filtre temizleme işlemi öyle sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Kombi filtre temizliği için kombi suyunu boşaltın ve aşağıdaki kombi filtre temizliği nasıl yapılır resimli anlatım yöntemlerini takip edin.
kombi-filtre-temizleme

Sol yandaki resimde gördüğünüz gibi metal ve plastik olmak üzere iki ayrı filtre çeşidi bulunmaktadır. Vanası kırmızı Kalın boru da bulunan filtre kalorifer petek filtresidir, bu filtrede bulunan kör tapayı saat yönünün tersine hamle ile çevirerek açıp içerisinden çıkan filtreyi diş fırçası yardımı ile temizleyip tekrardan yerine takın (filtre temizliğinde deterjan kullanmayın)ve kombi su doldurma işlemini yapıp kombinizi çalıştırın. (kombi su seviyesi 1.5 Bar olmalı )Bu işlemi tek yaptıktan sonra bir süre fayda sağlayacaktır fakat Kalorifer petek temizliği yapılmaması durumunda kısa süre sonra tesisat borularında ve peteklerde bulunan tortular tekrardan filtreyi tıkayacaktır.Uzun süreli kalıcı bir çözüm için petek temizliği yapılmasında fayda vardır Petek temizliği nedir>> evde petek temizliği nasıl yapılır detaylı bilgi ve video için bağlantıyı tıklayın. Not filtre açılmadan önce mutlaka kombi içerisindeki su boşaltılmalıdır.

Daha Fazla Bilgi için :

1 TIKLA ARA: 0850 532 1 536 – 0212 703 16 74-

WhatsApp 1 Tıkla mesaj yaz>>: 0538 955 59 74

Soru, Öneri, Şikayet ve Bize destek olmak için sayfamıza yorum yapmayı unutmayın.

kombi filtre nasıl temizlenir

kombi petek filtresi nasıl açılır resimli

kombi filtresi

Kalorifer petek filtresi

Kombi suyu nasıl boşaltılır ?

Kombi suyunu boşaltmak için banyoda bulunan tahliye musluğunu açmanız yeterlidir. banyoda tahliye

Rekordan su boşaltma

vanası yok

 

ise evinizde bulunan ve yere en yakın bir petekten kombi suyu boşaltmak mümkün bunun için öncelikle bir kova ve peteğin altına sığacak bir kaba ihtiyacınız olacak peteğin alt vanasının rekorunu bir miktar gevşetin su bir miktar aktıktan sonra duracaktır sonra üst vanasının rekorunu da yavaşça gevşetin ve su tamamen boşalana kadar bekleyin bu işlemi yaparken petek vanaları açık olmalıdır aksi taktirde kombi içerisinde bulunan su boşalmaz ve filtreyi açtığınızda su gelir.


Kombinin Suyu Nasıl Boşaltılır ?

Eca,Protherm,Beko,Demirdöküm,Viessman,Buderus,Baymak,Baykan,Alarko,Arçelik,İmmergas,Vaillant

Aşağıdaki resimde işaretlemiş olduğumuz gibi Kombilerde iki filtre,bir doldurma vanası ve birde su boşaltma musluğu bulunmaktadır kombi su boşaltma vanası her marka ve modelde bulunmamaktadır su boşaltma musluğu olmayan kombilerde kombi içerisindeki su yukarıda yazıldığı gibi tesisatta varsa boşaltma vanasından yoksa herhangi bir petekten yapılmaktadır.Aşağıdaki işaretli olan kombi su boşaltma vanasını saat yönünün tersine hamle yaparak çevirin ortalama 2 litre civarında su gelecektir su gelmesi kesilene kadar bekleyin kombi içerisindeki suyun ne kadar kaldığını kombi su basınç manomentresin den gözlemleye bilirsiniz.


Petekten Kombi Suyu Nasıl Boşaltılır?

 

Purjör anahtarı ile kombi su boşaltma

Kombi suyu boşaltmanın bir diğer yöntemi ise petek hava alma purjöründen su kombi suyu boşaltmak bu işlem için bir kova,ufak bir kab ve birde purjör anahtarına ihtiyacınız vardır purjör anahtarı ile petek havasını alır gibi hava alma vanasını açınız ve su kesilene kadar bekleyin bu şekilde bir kaç dakika içerisinde kombi suyu boşaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz

 

Soru, Öneri, Şikayet ve Bize destek olmak için sayfamıza yorum yapmayı unutmayın.

Kombi Filtre Temizleme” üzerine 2 yorum

  • Merhaba Recep Bey
    Bu sorunu teknik destek almaksızın gidermeniz mümkün değildir.
    vermiş olduğunuz bilgiye bakılırsa kombinin üç yollu vana gurubu arızalı gözükmektedir üç yollu vana peteklerdeki pis suyu musluk suyuna karıştırmaktadır sağlık açısından da ciddi sorunlar oluşturabilir bundan dolayı teknik destek almanızı öneririz.

  • Demirdöküm aden kombim sıcak su açılınca musluklardan siyah kurum geliyor nasıl giderebilirim.Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.