Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kombi Filtre Temizleme

Kombi filtre temizliği ne zaman yapılır? Filtre temizliği her yıl kış aylarına girmeden  Eylül Ekim aylarında yapılması gereken bir işlemdir. Kombi filtre temizleme işlemi öyle sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Kombi filtre temizliği için kombi suyunu boşaltın. ve aşağıdaki kombi filtre temizliği nasıl yapılır resimli anlatım yöntemlerini takip edin.

Kombi filtresi nasıl temizlenir?

Kombi filtre temizlemek için ingiliz anahtarı yardımıyla filtre yuvasında bulunan kör tapayı saat yönün ters istikametinde çevirerek açın ve içinden çıkan filtreyi temizleyip yerine takın.

Tıkla Ara : 0532 359 0212

kombi-filtre-temizleme

Sol yandaki resimde gördüğünüz gibi metal ve plastik olmak üzere iki ayrı filtre çeşidi bulunmaktadır.

Vanası kırmızı kalın boru da bulunan filtre kalorifer petek filtresidir. Bu filtrede bulunan kör tapayı saat yönünün tersine hamle ile çevirerek açın ve içerisinden çıkan filtreyi diş fırçası yardımı ile temizleyip tekrardan yerine takın. Kombi su doldurma işlemini yapıp kombinizi çalıştırın. (kombi su seviyesi 1.5 Bar olmalı )

Bu işlemi yaptıktan sonra bir süre fayda sağlayacaktır.

Tıkla Ara : 0532 359 0212

kombi filtre temizleme

Fakat kalorifer petek temizliği yapılmazsa durumunda kısa süre sonra tesisat borularında ve peteklerde bulunan tortular tekrardan filtreyi tıkayacaktır. Uzun süreli kalıcı bir çözüm için, petek temizliği yapılmasında fayda vardır.

Petek temizliği nedir>> evde petek temizliği nasıl yapılır detaylı bilgi ve video için bağlantıyı tıklayın. Not filtre açılmadan önce mutlaka kombi içerisindeki su boşaltılmalıdır.

Bize destek olmak için sayfamıza yorum yapmayı unutmayın.
kombi filtre nasıl temizlenir

kombi petek filtresi nasıl açılır resimli

kombi filtresi

Kalorifer petek filtresi

Kombi suyu nasıl doldurulur ?

 
Kombi bar yükseltmeme kombi su doldurma işlemi kombi su doldurma vanasından yapılır. Kombinin altından eğilip baktığınızda mavi, kırmızı veya siyah renkte ufak bir vana olur. Bazı modellerde örneğin Vaillant kombilerde metal  su doldurma anahtarı olur.
Kombinin markasına göre değişmekte olsa da kombinin altına baktığınızda kolaylıkla anlayabilirsiniz. Doldurma musluğunu kombi bar yükseltme için bu mini vanalar yavaş yavaş olmak suretiyle açılır ve aynı anda kombi su basınç saati takip edilir. Basınç saati 1.5 olduğunda hızlı bir şekilde doldurma musluğu kapatılır.
Dikkat edilmesi husus su doldurma  işlemi yavaş yavaş yapılmalı su vanasını kapatırken ise acele edilmelidir. Çünkü fazla su verilmesi durumunda emniyet ventili açılır ve her yer su olur. Kombi suyu nasıl doldurulur sorusunu cevaplamaya çalıştık aklınıza takılan sorular için bizi arayabilirsiniz

Kombi suyu nasıl boşaltılır ?

Kombi suyunu boşaltmak için banyoda bulunan tahliye musluğunu açmanız yeterlidir. Banypetek havası alma

oda tahliye vanası yok ise petek hava alma anahtarı ile hava alma purjörünü açın ve kombi basınçı sıfırlana kadar su alın.

 
Diğer yöntem için öncelikle bir kova ve peteğin altına sığacak bir kaba ihtiyacınız olacak. Peteğin alt vanasının rekorunu bir miktar gevşetin su bir miktar aktıktan sonra duracaktır. Sonra üst vanasının rekorunu da yavaşça gevşetin ve su tamamen boşalana kadar bekleyin.
 
Bu işlemi yaparken petek vanaları açık olmalıdır. Aksi taktirde kombi içerisinde bulunan su boşalmaz ve filtreyi açtığınızda su gelir.

 

tahliye vanası

Banyo tahliye vanası


Kombinin Suyu Nasıl Boşaltılır ?

Aşağıdaki resimde işaretlemiş olduğumuz gibi Kombilerde iki adet filtre bulunur. bir doldurma vanası ve birde su boşaltma musluğu bulunmaktadır.
 
Kombi su boşaltma vanası her marka ve modelde bulunmamaktadır.
Su boşaltma musluğu olmayan kombilerde yukarıda yazıldığımız yöntemler deneyin.
Aşağıdaki işaretli olan kombi su boşaltma vanasını saat yönünün tersine çevirin ortalama 2 litre civarında su gelecektir. Su kesilene kadar bekleyin kombi içerisindeki suyun ne kadar kaldığını kombi su basınç saatinden takip edin.

kombiye su basma


Petekten Kombi Suyu Nasıl Boşaltılır?

 

petek havası alma

Purjör anahtarı ile kombi su boşaltma

 • Kombi suyu boşaltmanın bir diğer yöntemi ise petek hava alma purjöründen su kombi suyu boşaltmaktır. Bu işlem için bir kova,ufak bir kab ve birde purjör anahtarına ihtiyacınız vardır. Purjör anahtarı ile petek havasını alır gibi hava alma vanasını açınız. Su kesilene kadar bekleyin bu şekilde bir kaç dakika içerisinde kombi suyu boşaltma işlemi bitecektir.
 • kombi filtresi fiyatları
 • kombi tahliye musluğu
 • petek suyu nasıl temizlenir
 • kombiden siyah su gelmesi
 • kalorifer filtresi
 • kombi sıcak su kirli akıyor
Kombiden siyah su gelmesi
Kombi su boşaltma işlemi yapılırken kombiden siyah su gelmesi petek tesisatının kirlenmiş olduğunu gösterir. Fakat sıcak su açınca siyah su geliyor ise bu gibi bir sorunla karşılaştıysanız bunun nedeni bakımsızlıktan kombi üç yollu vanası arıza yapmış demektir. Bu sorun kombi petek temizliği yapıldığında çözülme ihtimali vardır. Fakat bu sorun kombide arızaya neden olmuş olma ihtimalide vardır. Bu gibi durumda kombi teknik ekplerimiz tarafından görülmesi gerekir.
Soru, Öneri, Şikayet ve Bize destek olmak için sayfamıza yorum yapmayı unutmayın.
 • Eca
 • Protherm
 • Beko
 • Demirdöküm
 • Viessman
 • Buderus
 • Baymak
 • Baykan
 • Alarko
 • Arçelik
 • İmmergas
 • Vallant

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Kalorifer Petekleri Isınmıyor

Kalorifer Petekleri Isınmıyor Kalorifer peteği ısınmıyor çözümleri Sorunlar ve Çözümleri Son petek

Güçlü Referans Bilgilerimiz

Güçlü Referans BilgilerimizReferans Bilgilerimizden Bazıları Firmalarımız aracılığıyla faydalanacağınız

Kalorifer Peteklerinden Neden Yanık Kokusu Gelir?

Kalorifer Peteklerinden Neden Yanık Kokusu Gelir?Kalorifer peteklerinden neden yanık kokusu gelir? Soğuk havalarda çeşitli rahatsızlıklarla

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi?En iyi radyatör petek modeline geçmeden önce petek nedir, onu tanımlayalım.

Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı

Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan TesisatçıDinleme Yaparak Kalorifer Su Kaçağı Tespiti Yapan Tesisatçı Kalorifer su kaçağı

Kombi Petek Temizleme Esenler

Kombi Petek Temizleme EsenlerÖzellikle kış aylarında çok kullanılan kalorifer tesisatında tıkanıklıklar

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

  TIKLA ARA 0532 359 0 212