Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Piyasada pek çok kombi üreticisi ve markalar bulunmaktadır. Her markanın tasarımı kendine has özellikler barındırdığı için, su basma işleminde izlenecek olan yol da farklılıklar gösterebilmektedir.

Bazı kombi modellerinde su basma işlemi cihazın kontrol sistemi sayesinde kendiliğinden sağlanabilirken, bazı modellerde sadece bir tuşa basarak, bazı modellerde ise, kullanıcıların müdahalesi ile gerçekleştirilmektedir.

Piyasada sıklıkla bulunan ve kullanıcıların müdahalesi ile su basma işlemi gerçekleştirilen tüm modellerde, cihazın tasarımına göre genellikle cihazın alt kısmında çeşitli renklerde musluklar bulunmaktadır. Bu musluklar bazen sağ tarafa, bazen de sol tarafa çevrilerek açılabilmektedir. Su basılması gerektiğinde, söz konusu vana açılır ve işlem hemen başlar. Cihaza verilen su miktarı basınç göstergesinden takip edilebilmektedir. Su basma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, suyun ideal olan seviyede olmasının sağlanmasıdır.

Su basma işlemi sürekli yapılacak olan işlem olmadığı gibi, cihazın göstergelerinden anlaşılabileceği üzere, suyun 1 bar basıncının altına düştüğü durumlarda cihaz kendisini otomatik olarak kapatır ve arıza uyarısı vererek sistemin korunmasını sağlar. Böyle bir uyarı ile karşılaşıldığında da, eksilen suyun derhal tamamlanması gerekmektedir. Gerekli tamamlama işlemi yapıldıktan sonra kombi, eskisi gibi çalışmaya devam edecektir.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır

Kombilerde İdeal Su Basıncı Nedir?

Markalara göre tasarımı farklılıklar gösteren kombilerin tamamında bir basınç göstergesi bulunur ve bu göstergede 0 ile 4 arasında bir aralık yer almaktadır. Kombilerin en iyi performans ile çalışabilmesi için teknik servisler tarafından önerilen su basıncı, 1.5 bardır.

Genellikle 1.5 bar ile 2.0 bar arasında su basılmasına uygun olan cihazlara fazla su basılması durumunda, cihaz emniyetinin sağlanması açısından oluşturulan otomatik sistem sayesinde, tahliye hortumu aracılığıyla fazla su boşaltılmaktadır.

Kombiler Neden Su Eksiltir?

Sağlıklı çalışan bir kombi 1 yıldan ve hatta bazen 2 yıldan önce su eksiltmemesi gerekmektedir. Bu zaman dilimlerinin haricinde daha kısa aralıklarla su eksilte bir cihaz için bir arıza söz konusudur.

Bazı durumlarda kombinin içerisinde yer alan ve çalışmasını sağlayan parçalardan kaynaklı olarak su kaçağı olabileceği gibi, kalorifer peteklerinde, borularda meydana gelebilecek çatlamalardan veya contalarda oluşabilecek olan yırtılma ve yıpranmalardan kaynaklı su sızıntıları olabilmektedir. Böyle durumlarda su damlatan, sızdıran veya herhangi bir sebeple su tahliyesi meydana gelen cihazlar otomatik olarak kendisini korumaya alır, arıza ışığı yanar ve petekleri ısıtmaz.

Sıklıkla su eksilten kombilerin arıza tespitinin yapılması, gerekli onarımların sağlanması ve en iyi performans ile tekrar çalışmasının sağlanması amacıyla yetkili servislere başvurularak, teknik destek alınmalıdır.

Kombiye Su nasıl doldurulur

Arıza Tespiti ve Su Kaçağı Tamirinde Kullanılan Yöntem

Sık sık su eksilten kombilerde yetkili servis tarafından yapılacak olan kontroller sayesinde, kaçağın nerede olduğu tespit edilerek, suyun boşalmasına neden olan çatlak, patlak veya yırtılmaların tamiri, herhangi bir kırma işlemine gerek duymaksızın, kimyasal maddeler yardımıyla onarılabilmektedir.

Kimyasal İle Su Kaçağı Tamirinde işlem Basamakları Nedir?

Yetkili servis tarafından su kaçağının tespitinin yapılması ile başlayan onarım sürecinde;

 • Petekler temizlenir.
 • Yaklaşık olarak 1 litrelik kimyasal maddenin içerisine 3 litre kadar sıcak su eklenerek çalkalanır ve tamamen karışması sağlanır.
 • Kimyasal maddenin suyun içerisinde tamamen eritilmesinin ardından elde edilen bu karışım boruların içerisine dökülür ve bu işlemin tamamlanmasını takiben 48 saat ile 72 saatlik bir süre sonrasında, kimyasal madde kristalleşerek kaçakları kapatır ve onarım tamamlanır.
 • Oldukça ekonomik bir yöntem olan bu 26 onarım işlemi ile en kısa sürede arıza giderilerek, kombinin eski performansına kavuşması ve su eksiltmeden çalışmaya devam etmesi sağlanmış olur.

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır

Hangi Durumlarda Servis Yardımı Gerekir?

Kombiye su basma işlemi kullanıcıların kolaylıkla gerçekleştirebileceği bir işlemdir ancak, bazı durumlarda yetkili servislerden yardım almak gerekebilmektedir.

Kombinin çok sık su seviyesinin düşmesi durumunda kaçak tespitinin yapılabilmesi, su basmak için kullanılan vananın arızalanması veya vana çalışmasına rağmen gösterge çalışmadığında, su basılmasına rağmen sorunun çözülmediği durumlarda mutlaka yetkili servis aranarak, söz konusu arızaların giderilmesi için profesyonel bir yardım alınması gerekir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Balkon Su Kaçağı Tespiti

Balkon Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Balkon Su Kaçağı Tespiti  Balkonda Su kaçağı

Su Tesisat Kaçakları Tespiti

Su Tesisat Kaçakları Tespiti Su Tesisat Kaçak Bulma Evler ya da binalar inşa edilirken sadece dört

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul – Su tesisat kaçak kontrolü

Alt kata su sızması neden olur?

Alt kata su sızması neden olur?Çok katlı binalarda uzun yıllar kullanılan tesisatlar belirli bir zaman sonunda

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları Su kaçağı tespiti fiyatları firmaların hizmet kalitesine göre değişmektedir.

Eyüpsultan Su Kaçağı Tespiti

Eyüpsultan Su Kaçağı Tespiti Kırıp Dökmeden Su Kaçağı Bulma Eyüp Su Kaçağı

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • ariston kombi filtresi ariston kombi filtresi nerede ariston kombi filtre temizliği Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta ferroli kombi filtre temizleme Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme kombi baca filtresi temizleme kombi bakımı kombi bakımı filtre temizliği Kombi Bar Düşmesi kombi filtre bakımı kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.