Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Lavabo Tıkanıklığını Açmanın Kolay Yolları

Lavabo Tıkanıklığı Tam Olarak Nedir?

Lavabo giderlerinden akıp gitmesi gereken suların, kanalizasyonlara akamayacak duruma gelmesine lavabo tıkanıklığı adı verilmektedir. Normal şartlarda lavabolarda veya mutfaklarda kullandığınız suların akarken hızının yavaş olmaması gerekmektedir. Sizi bekletmeden akıp gitmesi gereken ve birikmeden tahliye edilmesi için gerekli tesisatların döşendiği alanlarda birtakım sorunların ortaya çıkabileceğini belirtmekteyiz. Akıp gitmesi gereken suyun kısa sürede lavaboda birikmesine neden olacak tıkanmalar halinde ise paniğe kapılabilirsiniz. Eğer suyun tahliye olmasını engelleyen bir durum var ise lavabo tıkanması meydana gelmiş demektir.

Böyle bir durumda bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Hiç istemeyeceğiniz bir durum olan lavabo taşması gibi problemlerle karşılaşmaktan korkuyorsanız sık sık bakımlarını yapmalısınız. Aksi halde lavabolarınızın kullanılmaz hale geleceğini görebilirsiniz. Sağlığınız açısından da son derece tehlikeli olabilen bu sorunlar günlük yaşamınızı güçleştirebilir. Tıkanıklığın uzun süre giderilmemesi durumunda kanalizasyon alanlarında büyük tahribatlara yol açacaktır. Ev içerisinde bulaşık yıkama gibi ihtiyaçlarınızı gerçekleştiremeyecek hale gelmenize neden olabilen tıkanıklıklarda en iyi çözümleri gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca lavabo tıkanıklıkları durumunda kötü kokuların oluştuğunu da görmeniz olasıdır.

Mutfaklarınızda çalışan bulaşık makinelerinde, tıkanıklığın gider tahliye borularına geçmesiyle birlikte lavabodan su çıkması gibi problemler meydana gelebilir. Suyun sağlıklı bir şekilde akmaması nedeniyle lavaboda birikecek olan bulaşık makinesinden gelen su nedeniyle lavabo taşması durumunu yaşatacaktır.

Lavabo Tıkanıklıkları Neden Oluşabilir?

 • Lavabo tıkanıklıklarının temel nedenleri arasında, giderlere ve tahliye borularına kaçan cisimler yer almaktadır.
 • Ayrıca yemek yaparken kullandığınız yağların lavaboya dökülmesi neticesinde zamanla tıkanıklıklar meydana gelmektedir.
 • Uzun süreli olarak kullandığınız alanlarda kalıntıların birikmesi nedeniyle lavabo tıkanıklığı yaşanabilmektedir.
 • Bulunduğunuz alanlarda gerçekleştirilen inşaat ya da tamir işlerinin ardından artıkların lavaboya dökülmesi nedeniyle tıkanmakta olan boruların sizlere zorluk yaşatacağını görebilirsiniz.
 • Saç veya buna benzer kalıntılardan dolayı da lavabo tıkanıklıkları meydana gelebilmektedir.
 • Ayrıca lavabo giderinde meydana gelen çöküntüler suyun gitmesini engelleyerek geri dönmesine neden olmaktadır.
 • Mutfaklarda yıkadığınız meyve ve sebzelerden biriken taş, kum gibi çeşitli maddelerin neden olabileceği tıkanıklıklarla karşılaşabilirsiniz.
 • Ayrıca özellikle kahvaltılarda ve yemeklerden sonra eksik etmediğiniz çay posalarının evyelere dökülmesi neticesinde bu problemler yaşanabilmektedir.

Suyun yeterince hızlı tasfiye edilmediği durumlarda tıkanıklık oluşacaktır. Giderek artabilecek olan bu tıkanıklıklarda taşmalar meydana gelebilir. Dışa doğru ya da mutfak evyelerinde arkaya doğru su sızıntısı durumuyla karşılaşabilirsiniz. Sonuç itibariyle lavabolarda veya evye kenarlarında yanacak olan kötü kokuları ve hoş olmayan görüntüleri görebilirsiniz.

Mutfaktan alt kata su akması nedeniyle başınızın bir hayli ağrıyacağını söyleyebiliriz. Bunun nedeni de yine lavabo tıkanıklığı olacaktır.

Lavabo Tıkanıklığı Açmanın Başlıca Yöntemleri

 • Hafif derecede yaşanan tıkanıklıklar için pompa ile açma yöntemi denenebilir. Ancak sorunlarınızın temelinde yağlanmadan oluşan lavabo tıkanıklığı şeklinde görülmesi gibi durumlarda bu yöntem etkisiz olacaktır.
 • Doğal yöntemler ile lavabo tıkanıklığını açmak isteyenler sirke-karbonat veya sirke-tuz karışımlarından faydalanabilirler.
 • Zararlı bir yöntem olmasına rağmen çamaşır suyu ve sıcak su ile lavabo açma yöntemleri denenmektedir. Ancak genellikle çamaşır suyuyla lavabo açmak yerine diğer yöntemlerin tercih edildiğini söyleyebiliriz.
 • Geçici çözümleri elde etmenizi sağlayacak olan kimyasal lavabo açıcılar sayesinde tıkanıklıkları belirli süreliğine giderebilirsiniz. Marketlerden satın alabileceğiniz kimyasal lavabo açma kitleri ile ilgili işlemlerinizde dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde tamamen tıkalı lavabolar için yapacağınız uygulamalarda geriye doğru sıçrama riski de olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemler geçici süreliğine çözümleri elde etmenizi sağlasa da lavabo tıkanıklığına kalıcı çözüm aradığınızda mutlaka profesyonel firmalardan yardım almanız gerekmektedir. Lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri ile ilgili sizleri bilgilendirecek olan ekiplerin teknolojik cihazlarla tüm hizmetleri kırmadan ve dökmeden gerçekleştireceğini görebileceksiniz. Evlerinize veya işletmelerinize makineyle lavabo açan usta çağırmanız halinde kısa sürede tüm sorunlarınızın çözümünü elde edeceğinizi fark etmiş olacaksınız.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Tuvalet Tıkanıklığı Açmak

Tuvalet Tıkanıklığı Açmak Tuvalet tıkanıklığı Nasıl Açılır? Alaturka, Alafranga tuvalet tıkanıklığı,

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır

Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır Tıkanmış Tuvalet Nasıl Açılır? Alaturka, Alafranga tuvalet tıkanıklığı,

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul

Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul Kanalizasyon – Kanal Açma İstanbul, belirli dönemlerde karşılaşılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...