Muslukların Donması ve Bunun Zararları

Muslukların Donmasının Zararları

Firmamız donmuş boruları açma hizmeti vermesine rağmen neden mi böyle bir yazı yazıyoruz. Çünkü bizim önceliğimiz sizin memnuniyetiniz. Genellikle musluklar donduktan sonra çözüm aransa da musluklar donmadan önlem almak hem daha kolay hem de daha etkili olacaktır. Muslukların donmaması için en çok yapılan işlemleri ve işe yarayanları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Tabi ki direkt olarak firmamızı arayarak bizden yardımda isteyebilirsiniz.

Donmuş Su Borusu Açma Yöntemleri Nelerdir?

Su borusu donunca ne yapılır denildiğinde akla ilk gelen yöntem pürmüz veya benzeri bir alet ile borunun içindeki donmuş suyu boru dışını ısıtarak eritmeye çalışmaktır. Bu yöntem işe yarayacaktır. Fakat donan bölge erişemeyeceğimiz bir yerde ise veya malzeme kalitesi ve tipi nedeniyle uygulanamayacaksa düşük ve eser miktarlarda ısı kaynağı mesela ampul gibi bu işlem yapılabilir.

Fakat en sağlıklı yöntem borular donmadan önce önlem almaktır. Boruların içine tuz veya tuzlu su dökerek, elektrik vererek çeşitli izolasyon malzemeleri ile sararak aklınıza gelebilecek herhangi bir yöntem donma durumundan önce daha çok işe yarayacaktır. Borularınızın donmasının önleminin alınmaması durumunda donma haline geçtiğinde borularınızda kırılmalar, patlamalar ve çatlamalar oluşacak buda hem iş yükü hem de maliyet açısından size daha fazla zarar verecektir.

En Sağlıklı Yöntem Hangisi?

Size birçok yöntemden bahsedebilirim. Bu yöntemlerde düdüklü tencereden tutunda ampul kullanımına kadar fakat uzman ve tecrübeli kişiler olmadan denediğiniz her işlem sizin ve tesisatınız için risk teşkil eder. Mesela boruyu elektrik yolu ile ısıtmaya çalışırken o sırada herhangi biri su tesisatına dokunabilir veya tesisatın içinden geçtiği bir bölme elektrik akımı nedeniyle tutuşabilir. Buda ciddi can ya da mal kaybına neden olur bu durumda yanınızda bir sıhhi tesisatçı mutlaka olmalı. Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki bir sorun yaşamamanız adına su borusu donduktan sonra değil donmadan önce gerekli önlemi almanız olur.

Kış aylarında ki su bDonmuşorularının patlama nedenleri arasında donmanın ilk sırayı tuttuğunu söylersek maddi kayıplarında önüne geçmiş oluruz aldığımız önlemler ile. Donan suyu açma hakkında işe yarayan bir sürü yöntem olsa da en zararsız ve işe yarayanı donmadan gerekli önlemleri almak olur. Uzman eşliği olmadan su borusunda donma çözülmesi için yapılan işlemler felaket ile sonuçlanabilir. Su borularının donmasını engelleme bu nedenle daima ilk önceliğimiz olmalı. Ayrıca su tesisatımız döşenirken tesisata dair boruları olabildiğince izole oluş bölümlerden geçmesini sağlamak dışarda bırakmamak bize en başından hem zaman hem de maddi açıdan tasarruf sağlar.

Mecburi dışarıda bulunması gereken bahçe gibi özel alanlar için ayrılmış musluk borularında ise havanın donma durumlarına müsait olacak kadar soğuyacağı düşünüldüğünde dışarıdaki musluğa giden vana kapatılmalı ve musluk içerisindeki su boşaltılmalı. Unutmayın su yoksa donma ve patlayan borularda yok. Karşılaştığınız ve çözemediğiniz her sorunda firmamız sizlere bir telefon uzaklıkta.

Muslukların donması oldukça fazla büyük problemleri beraberinde getirir. Özellikle şebeke boru hattının donmuş olması, kışın don görülen bölgelerde daha fazla görülmektedir. İstanbul’ un iç kesimlerinde de kış aylarında sıklıkla don olayları görülmektedir. Şebeke boru hattı kışın donarsa, sular kesilecek ve su akışı sağlanmayacaktır.

Ayrıca sürekli olarak donma yaşanması durumunda da su boruları patlama ve çatlama gösterebilir. Bu zaman da tesisat sisteminin komple yenilenmesi gerekir. Sizler de ileride daha büyük masraf kapıları açacak işlemler yerinde şebeke boru hattınızın donmaması için ön çalışma yapabilirsiniz. Ayrıca firmamızdan da bu konuda istediğiniz zaman destek alabilmeniz mümkündür.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

İstanbul Sıhhi Tesisat

İstanbul Sıhhi TesisatSıhhi tesisat, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan olmazsa olmaz unsurlardan

Köy Evlerinde Isıtma Sistemleri

Köy Evlerinde Isıtma SistemleriŞehirde yaşayan pek çok kişinin hayallerinden birisi de köy evlerinde yaşamaktır. Şehrin

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları10 yılı aşkın süredir İstanbul’da hizmet veren firmamız yoğun talep

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik Su Borusu Neden Patlar?Plastik su borusu evlere suyun ulaşmasını sağlayan sisteme denir. Bu su boruları

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.