Mutfaktan alt kata su sızması  tesisatımız da oluşan su patlağı alt katta ki komşumuzun tavan kısmından damlayabilir veya aynı durum sizlerin de başınıza gelebilir.

Gelişen teknoloji ile beraber oldukça kolaylaşan ve tamiri çok kısa sürelerde meydana gelen su kaçağı, hem zaman olarak, aynı zamanda ekonomik olarak tasarruf etmemize olanak sağlamaktadır. Oluşabilecek büyük masrafları asgari düzeylere çekmekte bunun yanında yaşanabilecek büyük sorunları ve hasarları gidermektedir.

Niçin Mutfaktan Alt Kata Su Damlıyor

Alt kata damlayan suyun başlıca nedeni mutfakta su kaçağının olması yanında mutfak giderinde tıkanıklık olabilir. Bunun bir uzman tarafından tespit edilmesi gerekir. Tıkanıklık var ise damlayan su kirli olduğundan muhtemelen koku meydana getirecek daha kötüsü duvarda tavanda sarı lekelere yol açacaktır. Eğer temiz su borularında kaçak varsa bunun cihazla kaçak tespitinin yapılması önerilir.

Bu şekilde sorun yaşanan alanın çevresinin kırılmasına, mutfak fayanslarınızın zarar görmesine gerek kalmaz. Ayrıca uzmanlar dedektörlü kaçak tespiti işlemi yapacakları için evinizde başka tadilata girişmeden sorun giderilecektir. Artık teknik imkanlar sayesinde mutfaktan alt kata su sızması sorunu kısa sürede ve oldukça düşük bir maliyetle çözülebilmektedir.

Mutfakta Su Sızıntısı Nasıl Giderilir?

Mutfaktan su damlıyor diyorsanız yani mutfağınızda su sızıntısı problemi varsa süre kaybetmeden mutfak döşemenizi kontrol ettirmeniz gerekir. Borularda su kaçağı sorunu bulunduğunu gösteren bu belirtileri anında gözlemlemeli dikkatsizlik etmemelisiniz. Cihazla kaçak tespiti meydana getiren su kaçak tespiti yapan firmadan yardım alabilirsiniz. Daha büyük sorunlar yaşamamak için, sızıntının alt kat komşunuzu etkilemeden tespit edilmesi gerekiyor. Zamanında tespit yapılmazsa komşunuz mutfak tavanında akan su var diye şikâyete gelebilir. Bundan dolayı duvarlarda ıslaklık, nem, terleme şeklinde etkiler varsa bu etkileri gözlemleyebilmelisiniz ve tesisatınızda su kaçağı tespiti yapılmasını sağlamalısınız.

Mutfak Tavanından Su Damlıyor Nedeni Nedir?

Bu şekilde durumlarda hiç kimse problemin kendinden kaynaklandığını kabul etmek istemeyebilir. Genelde su kaçağı damlayan kısmın üst kısmında bulunan dairede meydana gelmektedir. Kimi zaman da su sızıntısının hiç ummadığımız bölümlerden de kaynaklanma ihtimalleri söz konusudur. Bazen akıtan yerin iki kat üstündeki bir su patlağı sonucu tuğlaların veya kabloların içinden sızan su iki kat aşağıdaki mutfağı tahrip edebilir. Bu nedenle alakasız yerlerde kaçağı arayıp sorunun oluşabileceği çevreyi kırmamız gereksiz olabilir. Bu da tamir sürecini zorlaştırır. Üst katın mutfağında oluşacak kaçağın iki sebepte inceleyebiliriz.

Birinci sebebi atık suyun pvc borulardan sızmasıdır. Atık su gider kaçağı bir anda alt kata sızma yapmayabilir. Zaman içinde gelişen bu olayda kabarma ve nemlenmeler damlamaya dönüşür. Bunun sebebi ise boruda çatlak veya kırık vardır. Bunu takiben eğimsizlik sebebiyle borularda su birikintisi olacağından boruların ek yerlerinden ufak sızmalar yapabilmektedir. Bu durumlarda teknolojiye başvurulur ve kameralı sistemle gider borularınız görüntülenir problemin nereden kaynaklandığı bulunmaktadır.

İkinci bir kaçak türü olan temiz su kaçağı sıcak veya soğuk su borularında oluşan boru sorunlarından ötürü yaşanabilir. Bu kaçak türünde sorun bir anda alt kata şiddetli damlama şeklinde oluşabilmektedir. Temiz su kaçakları genelde atık su kaçağı gibi nemlenme veya boya kabarması yapmaz. Atık su yada temiz su olup olmadığını bu bilgiye dayanarak anlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TIKLA ARA 0532 359 0 212