Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Oksijen Bariyerli Boru Nedir? Nerede Kullanılır?

Oksijen Bariyerli Boru Nedir? Nerede Kullanılır?

Oksijen bariyerli borular ile diğer borular arasında farklı özelliklere sahip ayırt edicilik bulunmaktadır. Oksijen bariyerli borular suyun içinde oksitlenme oluşması önlemektedir. Bu borular çoğunlukla ısıtma amacı olan yerlere döşenmektedir. Isıtma tesisatları koroyona maruz kaldığında paslanma ve çürüme gibi durumlar ile karşılaşılır.

Oksijen bariyerli borular ise paslanmayı diğer bu tarz oluşumları ortadan kaldırmaktadır. Suyun içerisinde oksijen bulunur. Oksijen bariyerli PEX boru kullanıldığı zaman suyun içinde bulunan oksijen yok olur. Isıtma kanallarının özellikle de yerden ısıtma sisteminin içerisinde 40 derece sıcaklığının aşılması ile birlikte bir takım canlı bakteri mikroorganizmaları üremeye başlamaktadır.

Bu mikroorganizmalar boru çevresinde yaşadıkları için sürekli olarak yaşama üreme ve ölme eğilimi gösterdikçe bir oluşum içinde su borusu kanallarının tıkanmasına neden olmaktadır. Kalorifer tesisatında suyun akış hızını, ısınma kapasitesini etkileyen ve su borusu çatlamalarına neden olan bu durum ile başa çıkabilmek adına her yıl kalorifer su borusunun temizlenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda boru sisteminden de oksiyen bariyerli boru kullanımı olduğu zaman mevcut konumun oldukça uzun ömürlü bir altyapı sistemi hazırlanmış olur. Paslanma ve kireç oluşumları boru bakımları sırasında görülmek istenemeyen durumlardır. Bu durum da ancak kullanılan boru tipinin kalitesine uygun olarak ortaya çıkmaktadır. Isıtma borularında filtre olmadığında tortular oldukça rahat bir şekilde ilerler. Boru kanallarını tıkar. Bu durum çatlaklara ve basınç bozukluklarına varıncaya kadar birçok nedeni ortaya çıkarmaktadır. Oksijenin de paslanmaya ve kireç oluşumunu hızlandırdığı göz önünde bulunduğunda kombi kanalı ile tesisat borusu arasında kalan yerlerin tıkanması kaçınılmaz olacaktır. 

Oksijen Bariyerli Boruların Kullanım Alanı

 • Kalorifer tesisat borusunda kullanımı yaygındır. 
 • Sıcak su tesisatlarından geçen boruların yerine kullanılmaktadır. 
 • Yeni akıllı binalarda yerden ısıtma tesisat sistemlerinde oksijen bariyerli boru döşenmektedir. Yerden ısıtma sisteminde kullanılırken kollektör bağlantılarından sonra oksijen bariyerli boru döşemesi yapılır. 
 • Kombi ile radyatör arasında kalan ana borunun gittiği yerde kullanılması, kalorifer eteklerine ısının eşit oranda yayılmasını sağlamaktadır. 

Oksijen Bariyerli Boruların Özellikleri

 • 80 dereceye kadar yükseklikteki sıcaklıklara dayanabilme özelliği bulunmaktadır. 
 • Darbeye karşı dayanıklıdır. Döşeme sırasında da sorunsuzca anında takılmasını sağlar. Pratiktir. 
 • Kimyasallara karşı dayanıklılık göstermektedir. Kimyasaldan kaynaklı olarak içten çatlama veya kırılma yapmaz
 • Oksijen yalıtımını sağlar. Bu durum da tesisatın daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Paslanma ve kireçlenme gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır. 
 • Her tesisat sistemi içerisinde suların kireçlenmesinden kaynaklı kirlenme oranı bulunmaktadır. Oksijen bariyerli borular bu kirlenme oranının minimum seviyede oluştuğu boru türledir. Bu nedenle de hijyenik bir yapıları bulunmaktadır. 
 • Isıdan kaynaklı olarak her borunun bir genleşme durumu bulunmaktadır. Oksijen bariyerli boru özelliklerinde daha az genleşmeye maruz kaldırdıkları açıkça görülmektedir. 

Bir borunun oksijen bariyerli olup olmadığını anlayabilmek için üzerindeki yazılan yazıları dikkatli okumak gerekir. Aksi takdirde boru türleri birbirlerine benzemektedir ve biçim olarak ayırt edilemez. Oksijen bariyerli borunun üzerinde bu durum belirtilmiştir. Ayrıca borunun üzeri farklı bir kaplama malzemesi ile korumaya alınmıştır. Tesisat temizliklerinde ya da kırık çatlak boru yerine değişim gösterilmek istendiğinde oksijen bariyerli boru ile değişimi mümkündür. 

Firmamız, her türlü tesisat hizmetini İstanbul tesisat ismi ile sunmaktadır. Bu sayede oksijen bariyerli boru döşeme işlemi de isteğe uygun olarak düzenlenmektedir. En uygun fiyatlara ve en uyun işçilik ücretlendirmeleri ile makul orandaki fiyatlarımızdan yararlanmanız mümkündür. Sizler de İstanbul genelinde tesisat işleriniz için iletişim numaramızdan yararlanabilir ve kaliteli usta işçiliklerini yaşam alanlarınızda görebilirsiniz. 

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...