Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Kombilerin hepsinde yer alan ve kombideki suyun ısınmasını sağlayan eşanjör, kombilerde yer alan en önemli parçaların başında gelmektedir. Eşanjör adındaki bu parça tüm kombilerde yer alıyor olsa da bu parçaların yapılarında her markaya göre farklılıklar bulunur. Kombi içlerindeki eşanjör, kombilerin birçoğunda tek parça olarak yer alsa da bazı kombilerde eşanjörlerin sayısı iki olmaktadır. https://www.bogazicitesisat.com/petek-temizligi-fiyatlari/

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Tek ve Çift Eşanjörün Farkı

Eşanjörün görevi, kombinin suyu ısıtıp kaloriferlerin ısınmalarını sağlar. Ayrıca bu eşanjör banyo ya da mutfak musluğundan sıcak su kullanmaya da yaramaktadır. İçinde iki eşanjör bulunan kombideki parçaların biri ana parça olarak tanımlanır. Bu ana parçanın görevi kalorifer peteklerine ve mutfak ya da banyo musluklarına sıcak su sağlamasıdır. İkinci yani diğer eşanjör ise ana parçanın gönderdiği sıcak suyu yansıtmak için vardır. Kombi içerisindeki eşanjörlerin bir ya da iki olması fark etmez. Parçaların tek ya da az olmasına bakılmaksızın kombi temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Çünkü kombinin içinden ısıtılarak verilen su zamanla kombi içinde kireçlenmeye neden olmaktadır. Düzenli temizlik yapılmayan durumlarda bu kireçlenme, makine içinde daha da kalınlaşır ve ileride çok daha büyük sorunlara yol açar. Özellikle sularının çok fazla kireç barındırdığı şehirlerde bu temizliğe önem verilmelidir.

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Eşanjörler ve Kaliteleri

Eşanjörlerin asıl görevi, kombi içlerinde devir daim yapılan sıvıların yani soğuk ve sıcak suyun birbirine karışmadan transfer olayını gerçekleştirmektir. Bu parçalar kendi içinde ve dışında birçok plakaya bağlı olarak çalışırlar. Bu plakaların üretim maddesi ise karbondan yapılan çelik ve paslanmaz özellik taşıyan çeliklerdir. Kullanılan malzemeye ve markaya göre kalite ve fiyatları değişkenlik gösterir. Bu parçalarda işçilik fazla olmadığından dolayı fiyatları da çok yüksek seyretmemektedir.

Çin’den alınan eşanjör ile Avrupa’dan getirtilen malzemenin arasındaki fiyat farkı oldukça fazladır. Bunun nedeni ise malzemelerin yapımında kullanılan çeliklerin oranlarıdır. Çin’de üretilen eşanjörlerde çelik oranı oldukça düşük tutulmaktadır. Ayrıca malzemenin kalite bakımından kötü olması da malzemede meydana gelebilecek olan arızalarda parçanın sökülmesini ve yeniden yerine monte edilmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca bu malzemelerin temizliği de zor olmaktadır. Malzeme kalitesindeki düşüklük yapının ömrüne de yansımaktadır. Bir süre sonra sıcak sudan dolayı malzeme zarar görmeye başlar ve delinmeler oluşur.

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Eşanjörlerin Temizliği

Eşanjörlerde temizlik, düzenli aralıklar ile yapılmalıdır. Aksi takdirde kireç plakayı kaplamaya başlar ve kullanılan enerji boşa gider. Çünkü oluşan kireçlenme yeterli ısının iletilmemesine neden olmaktadır. Malzemede olan kireçlenme ısının iletilmemesinin yanında ayrıca suyun da yeteri kadar ısıtılamamasına yol açmaktadır. Fazla bir maliyeti olmayan temizliği yaptırarak enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Eşanjörlerinizin temizliğini, senede bir yaptırmanız yeterli olmaktadır.

Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

Plakalı Eşanjör ve Sağladığı Yararlar

Plakalı eşanjörlerin en büyük avantajı ısının yetmediği evlerde parçaya ekleme yapılabilmesidir. Bu plakalar üzerine ek plakaların monte edilmesi ısının daha fazla yayılmasını sağlar. Bu parçalar kullanımdan dolayı kirlenen suların kombiye akmasını da önlemektedir. Bu da kombinizin arızalanmasının ve masraf çıkarmasının önüne geçer. Tasarım olarak da basit bir dizaynı bulunan cihaz, ağırlık olarak hafif, boyut olarak da küçüktür. Bu da cihazın yer kaplamamasını sağlamaktadır.

Isınmada Sorun Yaşayan Evler

Bu malzemeler ısınmadaki sorunları çözmekten çok ısınmanın daha verimli hale gelmesini sağlamaktadır. Bu parçanın en çok tercih edilmesi gereken sistemler ise sistem olarak yerden ısıtmayı kullananlar olmalıdır. Çünkü bu sistemi kullananların, malzemelerindeki kirlenme oranı, kalorifer sistemlerinden daha hızlı olmaktadır.

Ustaya Sor

Nasıl Yapılır Video

su-kacagi
su kacagi

Referanslar

evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri, tıkalı lavabo açma yöntemleri, tıkalı boru açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, gider açma yöntemleri, tıkalı tuvalet açma yöntemleri, tıkanan lavaboyu açma yöntemleri,

Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

Son Yorumlar

Müşteri Yorumları

Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları

Merve S.
Kadıköy / İstanbul

Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

Ahmet T.
Bakırköy / İstanbul

Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.

Hemen Ara 0532 359 0 212