Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik su borusu evlere suyun ulaşmasını sağlayan sisteme denir. Bu su boruları ile banyolara, mutfaklara, tuvaletlere, bahçelere su taşınır. Böylece suyu, beden gücü ile taşıma sıkıntısına da çözüm bulunmuş olur.

Bazen su borularının patladığı görülür. Bunun birçok sebebi vardır. Mesela su borularının kalitesiz malzemelerden imal edilmeleri, nakliyelerinde özensiz davranılması bu sebeplerin arasındadır. Eğer plastik su borularının patlama sebepleri bilinir ise bu konuya bulunacak çözümler de aynı oranda kolaylaşır.

Su Borularının Patlama Sebepleri Arasında Neler Vardır?

Plastik su borularının bazen patladıkları görülür.

Plastik su borularının patlama nedenleri:

 • Suyun yüksek basınç ile gelmesi
 • Su borularının döşenmeleri esnasında yapılan hatalar
 • Kalitesiz malzemelerden yapılan su borularının kullanılması
 • Su borularının özensiz bir şekilde nakliye edilmeleri
 • Su borularının uzun zaman önce döşenmiş olmaları
 • Havaların soğuk olduğu zamanlarda su borularında ani sıcaklık değişikliklerinin yaşanmasıdır.

Yani plastik su borularının patlama sebepleri birbirinden farklı olabilir. Bu sebepler kalitesiz malzemelerin kullanılması, su borularının hatalı taşınmaları ve döşenmeleri, yüksek su basıncı ile ani sıcaklık değişiklikleri şeklinde özetlenebilir. Mesela su boruları döşenirken kaynak yapacak olan makinelerin ısınmadan kullanılmaları ya da çok ısınmış halde kullanılmaları su borularında patlamalara sebep olabilir.

Çünkü su boruları bu şekilde düzgün olarak monte edilemezler. Aynı şekilde kaynak esnasında borular nemli ya da kirli olursa da kaynak tutmayabilir. Bu nedenle su borularının patlamamaları için tüm bunlara dikkat edilmesi gerekir. Yani plastik su borularının imalatlarından taşınmalarına, döşenmelerinden bakımlarının yapılmasına kadar her aşamaya özen gösterilmesi gerekir.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik Su Borularının Patlamalarını Önlemek İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Plastik su borularının patlamalarını önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Mesela plastik su boruları imal edilirken kaliteli malzemeler kullanılabilir. Plastik su borularının taşınması esnasında özen gösterilebilir. Aynı şekilde plastik su borularının döşenme işlemleri de kurallara uygun olarak yapılabilir. Bu önlemler alınarak plastik su borularının patlamaları da önlenebilir. Musluklardan kaynar suların akıtılmaması da alınabilecek önlemler arasında gösterilebilir.

Çünkü plastik su borularının iç kısımları kaynar suya dayanacak şekilde imal edilmediler ise plastik su borularında patlamalar görülebilir. Bu nedenle musluklardan gelen suların kaynar olarak kullanılmaması gerekir. Yani kaynar su yerine ılık su kullanmak, plastik su boruları için faydalı olur. Yüksek su basıncına karşı su borularının patlamalarını önlemek için dairelerde suyun basıncını düşüren aletler kullanılması gerekir. Bu önlemler alınarak plastik su borularının patlamaları önlenebilir.

Sağlam Olan Plastik Su Borularının Özellikleri Nelerdir?

Plastik su borularının sağlam olmaları için kaliteli malzemelerden imal edilmeleri gerekir. Bu sayede plastik su boruları patlama riskine karşı dayanıklı olurlar. Kirli su ile temiz suların borularında kullanılan malzemelerin özellikleri farklı olmalıdır. Yani hem temiz hem de kirli su için kullanılan borular aynı özelliklerde olmamalıdır. Örneğin temiz suların kullanılmaları sırasında musluklar çok açılırsa borular, yüksek basınca maruz kalabilirler. Bu nedenle temiz suyun borularının, yüksek basınca karşı dayanıklı özelliklerdeki malzemelerden imal edilmeleri gerekir.

Yani plastik su borusu yapımında kullanılan malzemelerin özellikleri de su borularının dayanıklılıklarını etkiler. Bu sebeple plastik su borularının sağlam malzemeler kullanılarak imal edilmeleri gerekir. Böylece plastik su borularının yapımından kaynaklanan patlama riskleri de azaltılmış olur. Kısacası plastik su borularının çok sayıda patlama sebepleri vardır. Bu sebeplerin elimine edilmeleri ile plastik su borularının patlama riskleri azaltılmış olur. Bu nedenle plastik su borularının patlamamaları için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi filtre temizleme nasıl ve ne zaman yapılır?  Kombi filtre temizliği

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • ariston kombi filtresi ariston kombi filtresi nerede ariston kombi filtre temizliği Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta ferroli kombi filtre temizleme Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme kombi baca filtresi temizleme kombi bakımı kombi bakımı filtre temizliği Kombi Bar Düşmesi kombi filtre bakımı kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.