Rutubet nedir ? Nasıl Önlenir

Rutubet Nedir?

Rutubet her evde karşılaşılabilecek bir sorundur. Görüntüsü ve kokusu kötü olduğu için istenmeyen bir durumdur. Rutubet su baharının neme dönüşmesi anlamına gelmektedir. Rutubet evin birçok alanında bulunabilir. Duvar ve tavanda görülmekle birlikte banyo gibi nemli ortamlarda daha çok görülmektedir. Kokusu ve daha birçok sebeple insan sağlını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ayrıca nemli ortamları seven rutubet böceği olarak bilinen böceklerin evinize dolmasına sebep olmaktadır.

Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubetin pis kokusu ve görüntü sonucunda herkesin aklında aynı soru yer alıyor, rutubet nasıl önlenir? Bunun için çeşitli önlemlerrutubet nasıl mevcuttur. Yapmanız gereken ilk iş evinizi düzenli olarak nemlendirmek olmalıdır. Temiz havanın rutubet giderici bir özelliği vardır.

Ayrıca badana yaptıracağınız sırada boya tercihinizi küf önleyici boya olarak seçerseniz evinizde rutubet oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra nem alıcı ürünler kullanmakta evde oluşan rutubetin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Rutubeti önlemek için evin için çamaşır kurutmamalısınız. Çamaşır kurutmak odanın daha çok buhar toplamasına sebep olur.

Isı yalıtımlı duvarlarınızın da olması rutubet oluşmasını önlemektedir.

Eşyalarınızı olduğunca duvarlara sabitlemekten kaçının. Bu durumda rutubetin oluşmasına sebep olmaktadır.

Evinizin su tesisatını da gözden geçirmek isteyebilirsiniz çünkü su kaçakları rutubete sebep olabilir.

Evin içinde çok fazla çiçek bulunması da rutubet açısından istenmeyecek bir durumdur. Çünkü çok fazla çiçekte rutubete sebep olabilmektedir.

Rutubet Nasıl Temizlenir?

Rutubet temizliği için öncelikle rutubetli alanın zımparalanması gerekmektedir. Ardından rutubet önleyici bir deterjan ile temizlemek rutubetin bir daha oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca doğal yöntemler kullanarak rutubet temizliği yapmanın da birçok yolu mevcut.

Rutubetin bıraktığı lekeleri kimse evinde istemez. Bu lekeleri gidermek içinse doğal bir yöntem mevcut, hem de her evde bulunan bir malzeme ile. Sirke! Bir bez yardımı ile suyla karıştırdığınız sirkeyi rutubet bulunan bölgenin temizliğinde kullanabilirsiniz.

Sirkeyi kokusundan dolayı tercih etmek istemeyenler içinse bir başka yöntem mevcut. Limon kolonyası yardımı ile aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Limon kolonyasını rutubet bulunan bölgeye sıkıp biraz bekletmeniz yeterli olacaktır. Süre sonunda ıslak bölgeyi güzelce kurulamanız da fayda var.

Duvardaki Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubet havasız ortamlarda görülmektedir. Dolayısıyla rutubeti önlemek için öncelikle evinizi düzenli olarak havalandırmalısınız. Odanızı rutubet önleyici özellikli bir boya ile boyayabilirsiniz.

Rutubet için karbonattan yardım alabilirsiniz. Birçok kullanımı olan karbonat rutubet için de yardımınıza koşuyor. Rutubet oluşmasını önlemek için bir kese veya poşetin içine bir miktar karbonat koyarak rutubet oluşabilecek bölgeye bırakabilirsiniz.

Nem alıcı özelliği olan bir diğer ürün ise kedi kumudur. Kedi kumu bulunan bölgede rutubet oluşması zorlaşacağı için rutubet önlemek için kedi kumu kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda birçok alanda iyi geldiğin duyduğumuz kaya tuzu lambası nem alıcı özelliği ile de dikkat çekiyor. Rutubet için de kullanabilirsiniz.

Rutubet Kokusunu Ne Giderir?

Rutubet kokusunun önüne geçebilmek için öncelikle rutubetli bölgenin yok edilmesi gerekmektedir. Çünkü rutubet giderilmedikçe kokusunu gidermek geçici bir çözüm olacaktır. Koku kendini tekrarlayacaktır.

 

Ustaya Sor

Nasıl Yapılır Video

su-kacagi
su kacagi

Referanslar

evde tıkanmış tuvalet açma yöntemleri, tıkalı lavabo açma yöntemleri, tıkalı boru açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, tıkalı gider açma yöntemleri, gider açma yöntemleri, tıkalı tuvalet açma yöntemleri, tıkanan lavaboyu açma yöntemleri,

Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

Son Yorumlar

Müşteri Yorumları

Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları

Merve S.
Kadıköy / İstanbul

Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

Ahmet T.
Bakırköy / İstanbul

Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.

Hemen Ara 0532 359 0 212