Boğaziçi Tesisat - İstanbul'un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır?

Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır? Yaşam alanlarımızda sürekli kullandığımız su tesisat borularında bazen sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar bazen hata ile bazen de bir tamirat sonrasında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazen de hiçbir neden yokken su borusu patlayabilir. Su borusu deliği nasıl kapatılır, sorusu sürekli araştırılan bir konudur. Bunun için bazı önemleler alınmalı ve en kısa sürede bir cihazlı tesisatçı çağırılmalıdır.

Su borusu delinmesi bazen herhangi bir neden olmadan kendiliğinden de oluşabilir. Özellikle eski binaların tesisatları demir ve galvaniz borulardan oluşmaktadır. Bu borularda patlak olması sık yaşanan sorunlardandır. Bunun sebebi zamanla bu tip borularda oluşan korozyon, aşınma, çürüme ya da kireçlenme gibi sebepler olabilir.

Plastik su borularında ise kırılmalardan dolayı su borusu patlakları oluşabilir. Kırık olan bu borudan su sızıntısı meydana gelir. Plastik borularda oluşan patlaklar genellikle alınan darbeler sonucu ya da matkap gibi delici bir aletin boruya zarar vermesi ile oluşur. Plastik borulardaki su sızıntıları ile demir borulardaki su sızıntıları farklı özellikler taşırlar.

Delinen Plastik Borusu Evde Nasıl Tamir Edilir?

Evde Plastik boru tamiri nasıl yapılır? Öncelikle bu işlemler geçici çözüm olacağını unutmayınız.

 1. Şebeke vanasını kapatın
 2. Leyim makinesi ve bir parça boru hazırlayın
 3. Levye makinesini ısıtıp delik olan kısımı biraz yumuşayana kadar ısıtın sonra parça boruyu eriterek delik olan yeri doldurun
 4. Tamir bandı su sızıntısına dayanıklı tamir bantları kulanın
 5. Delik olan kısıma bir miktar kabartma tozu dökün üzerine Japon yapıştırıcı damlatın

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?

Su borusu delindiğinde ilk yapılması gereken su vanasının kapatılması gerekir. Su borularındaki patlaklar çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Evde yapılan tadilatlarda, duşa kabin montajı sırasında, dolap montajı sırasında matkabın fayans arkasındaki su borusunu delmesi sonucu oluşabilir. Bu gibi durumlarda duvardan fışkıran suya engel olmak oldukça güçtür. Bunun için tesisatçı çağırmak gerekir. Tesisatçı gelene kadar yapılacak en doğru hareket vananın kapatılmasıdır.

Bazen de su patlağı gizli olur ve borunun patladığını ancak alt kat komşunuzun sizi uyarması ile anlayabilirsiniz. Bu durumda alt kat komşunuzun tavanında rutubetlenme ve su sızıntısı olabilir. Bu gibi durumlarda evde su sızıntısının olduğu yeri gözle tespit etmek zordur. Bunun için cihazlı su tesisatçısı çağırmanız gerekir. Bu firmalara kırmadan teknolojik cihazlarla evinizdeki su sızıntısının yerini noktasal olarak tespit edebilirler.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su kaçağı tamiri için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Cihazlı su tesisatçı evinize geldiğinde su kaçağının yerini noktasal olarak tespit ederler ve kırmadan su kaçağı tamir kimyasalı ile borunun onarımını gerçekleştirirler. Su kaçağı kimyasalı sızıntı şeklindeki su kaçaklarında kullanılırsa daha etkili olur. Bu kimyasal su borusuna gönderilir ve kimyasal hava ile etkileşime geçtiği anda kristalleşerek deliği kapatır.

Bunun yanı sıra daha büyük kapsamlı patlaklarda ise dışarıdan onarım yapılır. Bunun için akustik dinleme cihazı ile yer tespiti yapıldıkta sonra sadece bir iki fayans kırılarak patlak olan su borusu yenisi ile değiştirilir. Bunun için mutlaka profesyonel cihazlı su tesisatçısından destek almalısınız.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Demir ve galvaniz borular zamanla korozyona uğrayabilir, çürüyebilir ve kireçlenebilir. Bu sebeplerle patlayabilir. Ancak plastik su borusunun patlamasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

 • Plastik su borusu döşenirken borunun doğru kesilmemiş olması,
 • Testereyle kesilen plastik su borusunun ucundaki çapakların temizlenmemiş olması,
 • Plastik su borusu kaynak yapılırken makinenin çok ısıtılmış olması sonucu borunun erimesi ve kavrulması,
 • Plastik su borusunun kaynak yapılması sırasında makinenin fazla ısıtılmamış olması sonucu iki boru tam kaynayamaz ve tek parça haline gelemez bu durumda aradaki boşluktan su kaçağı olabilir.
 • Plastik borular kaynak yapılırken ortamın tozlu ve pis olması ve boruların ıslak olması sonucu tam kaynama olmaz ve su kaçağı yapabilir.
 • Evde yapılan tadilatlar neticesinde plastik boruya dışarıdan müdahale edilmiş olabilir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Köy Evlerinde Isıtma Sistemleri

Köy Evlerinde Isıtma SistemleriŞehirde yaşayan pek çok kişinin hayallerinden birisi de köy evlerinde yaşamaktır. Şehrin

Bina Temelinden Su Çıkması

Bina Temelinden Su ÇıkmasıDaha çok yeni yapılan binalarda temelden su çıkma sorununa sıkça rastlanır.

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?

Su Kaçağını Sigorta Şirketi Karşılıyor Mu?Su kaçağı tuvaletlerdeki, banyolardaki ve lavabolardaki borularda veya vanalarda

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Nasıl Yapılır?Su kaçağı ev veya bina içerisinde çeşitli alanlarda olabilir. Su kaçağının

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?Bazen hiç hesapta bulunmayan durumlarda su borusunun delinmesi gibi can sıkıcı

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları10 yılı aşkın süredir İstanbul’da hizmet veren firmamız yoğun talep

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • Tıkla Ara

  0532 359 0212

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul'un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

  TIKLA ARA 0532 359 0 212