Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır?

Su Borusu Deliği Nasıl Kapatılır? Yaşam alanlarımızda sürekli kullandığımız su tesisat borularında bazen sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar bazen hata ile bazen de bir tamirat sonrasında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazen de hiçbir neden yokken su borusu patlayabilir. Su borusu deliği nasıl kapatılır, sorusu sürekli araştırılan bir konudur. Bunun için bazı önemleler alınmalı ve en kısa sürede bir cihazlı tesisatçı çağırılmalıdır.

Su borusu delinmesi bazen herhangi bir neden olmadan kendiliğinden de oluşabilir. Özellikle eski binaların tesisatları demir ve galvaniz borulardan oluşmaktadır. Bu borularda patlak olması sık yaşanan sorunlardandır. Bunun sebebi zamanla bu tip borularda oluşan korozyon, aşınma, çürüme ya da kireçlenme gibi sebepler olabilir.

Plastik su borularında ise kırılmalardan dolayı su borusu patlakları oluşabilir. Kırık olan bu borudan su sızıntısı meydana gelir. Plastik borularda oluşan patlaklar genellikle alınan darbeler sonucu ya da matkap gibi delici bir aletin boruya zarar vermesi ile oluşur. Plastik borulardaki su sızıntıları ile demir borulardaki su sızıntıları farklı özellikler taşırlar.

Delinen Plastik Borusu Evde Nasıl Tamir Edilir?

Evde Plastik boru tamiri nasıl yapılır? Öncelikle bu işlemler geçici çözüm olacağını unutmayınız.

 1. Şebeke vanasını kapatın
 2. Leyim makinesi ve bir parça boru hazırlayın
 3. Levye makinesini ısıtıp delik olan kısımı biraz yumuşayana kadar ısıtın sonra parça boruyu eriterek delik olan yeri doldurun
 4. Tamir bandı su sızıntısına dayanıklı tamir bantları kulanın
 5. Delik olan kısıma bir miktar kabartma tozu dökün üzerine Japon yapıştırıcı damlatın

Su Borusu Delindi Ne Yapmak Gerekir?

Su borusu delindiğinde ilk yapılması gereken su vanasının kapatılması gerekir. Su borularındaki patlaklar çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Evde yapılan tadilatlarda, duşa kabin montajı sırasında, dolap montajı sırasında matkabın fayans arkasındaki su borusunu delmesi sonucu oluşabilir. Bu gibi durumlarda duvardan fışkıran suya engel olmak oldukça güçtür. Bunun için tesisatçı çağırmak gerekir. Tesisatçı gelene kadar yapılacak en doğru hareket vananın kapatılmasıdır.

Bazen de su patlağı gizli olur ve borunun patladığını ancak alt kat komşunuzun sizi uyarması ile anlayabilirsiniz. Bu durumda alt kat komşunuzun tavanında rutubetlenme ve su sızıntısı olabilir. Bu gibi durumlarda evde su sızıntısının olduğu yeri gözle tespit etmek zordur. Bunun için cihazlı su tesisatçısı çağırmanız gerekir. Bu firmalara kırmadan teknolojik cihazlarla evinizdeki su sızıntısının yerini noktasal olarak tespit edebilirler.

Su Kaçağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Su kaçağı tamiri için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Cihazlı su tesisatçı evinize geldiğinde su kaçağının yerini noktasal olarak tespit ederler ve kırmadan su kaçağı tamir kimyasalı ile borunun onarımını gerçekleştirirler. Su kaçağı kimyasalı sızıntı şeklindeki su kaçaklarında kullanılırsa daha etkili olur. Bu kimyasal su borusuna gönderilir ve kimyasal hava ile etkileşime geçtiği anda kristalleşerek deliği kapatır.

Bunun yanı sıra daha büyük kapsamlı patlaklarda ise dışarıdan onarım yapılır. Bunun için akustik dinleme cihazı ile yer tespiti yapıldıkta sonra sadece bir iki fayans kırılarak patlak olan su borusu yenisi ile değiştirilir. Bunun için mutlaka profesyonel cihazlı su tesisatçısından destek almalısınız.

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Demir ve galvaniz borular zamanla korozyona uğrayabilir, çürüyebilir ve kireçlenebilir. Bu sebeplerle patlayabilir. Ancak plastik su borusunun patlamasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

 • Plastik su borusu döşenirken borunun doğru kesilmemiş olması,
 • Testereyle kesilen plastik su borusunun ucundaki çapakların temizlenmemiş olması,
 • Plastik su borusu kaynak yapılırken makinenin çok ısıtılmış olması sonucu borunun erimesi ve kavrulması,
 • Plastik su borusunun kaynak yapılması sırasında makinenin fazla ısıtılmamış olması sonucu iki boru tam kaynayamaz ve tek parça haline gelemez bu durumda aradaki boşluktan su kaçağı olabilir.
 • Plastik borular kaynak yapılırken ortamın tozlu ve pis olması ve boruların ıslak olması sonucu tam kaynama olmaz ve su kaçağı yapabilir.
 • Evde yapılan tadilatlar neticesinde plastik boruya dışarıdan müdahale edilmiş olabilir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Balkon Su Kaçağı Tespiti

Balkon Su Kaçağı Tespiti Kırmadan Balkon Su Kaçağı Tespiti  Balkonda Su kaçağı

Su Tesisat Kaçakları Tespiti

Su Tesisat Kaçakları Tespiti Su Tesisat Kaçak Bulma Evler ya da binalar inşa edilirken sadece dört

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul

Kameralı Su Tesisat Kaçak Kontrolü İstanbul Su yapısı gereği en ufak sızıntılardan bile akabilmekte ve çok farklı

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Alt kata su sızması neden olur?

Alt kata su sızması neden olur?Çok katlı binalarda uzun yıllar kullanılan tesisatlar belirli bir zaman sonunda

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları Su kaçağı tespiti fiyatları firmaların hizmet kalitesine göre değişmektedir.

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.