Taharet Musluğu Kapanmıyor

Taharet Musluğu Kapanmıyor

İnsanların kendisini en rahat hissettiğini belirttiği yerlerden bir tanesi tuvalettir. Çok katlı binalar yapılmadan önce tuvaletler evlerin dışında genellikle baraka şeklinde kurulurdu. Hatta yeni bir ev yapılacaksa öncelikle tuvalet yapılırdı. Sular kesilse bile bu tuvaletlerde sürekli olarak yedek su bidonları bulundurulurdu. Kullanımı aslında çok da rahat olduğu söylenemez. Öyle ki soğuk havalarda gece tuvalet ihtiyacı olan bile çıkmaya cesaret edemez durumdaydı.

Özellikle kış aylarında sobaların üzerinden taharet için sıcak su taşınırdı tuvalete… Birçoğu bilmez ama taharet sonrası kurulama için kurulama bezleri kullanılırdı. Tuvalete giden birisi taharet için yanına su almadan gider ve

ihtiyaçtan sonra su bulamaz ise sıkıntı büyüktü. 20 belki 30 metre ilerideki eve sesleneceksin, biri sesini duyacak ve su getirecek diye beklenirdi. Tabi ki bütün mahallenin sesini dinlemesi zaten kaçınılmaz bir durum.

Günümüzde ise tuvaletler evlerin içlerinde hatta 100 metrekare evde bile 2 veya 3 tuvalet bulunmaktadır. Tuvaletlerde karşılaşılan ön büyük sorun ise taharet musluklarında yaşanır. Taharet musluğu tamiri yapmak birçoğu için zor bir işlemdir. Bu sebeple bir ustanın kontrol etmesi önemlidir.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Tuvalet Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak iki çeşit tuvalet vardır. Bunlardan birincisi çömelerek kullanılan (Alaturka) tuvalettir. Bilinen en eski tuvalet türü budur. Diğeri ise oturarak kullanılan (Alafranga) tuvalettir. Alafranga tuvalet 1589 yılında Sir John Harington tarafından modeli çizilerek yapılmış ve ilk olarak Harington’nun Kleston’daki evine montajını yaptırmıştır.

Alafranga tuvalet ilk dönemlerde, sadece deposunda bulunan su ile pislik akıtma işlevi görmekteydi. Zaman içerisinde alafranga tuvalet geliştirilerek taharet musluğu eklenmiştir. Kullanımı rahatlığı sayesinde hızla yaygınlaşmıştır. Günümüzde neredeyse köylere kadar tüm evlerde alafranga (oturmalı) tuvalet kullanılmaktadır.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Alafranga Tuvalette Taharet Musluğu Arızaları

Alafranga tuvaletlerin kullanımı ne kadar rahat olsa da en çok kullanılan taharet musluğunun arıza yapması kaçınılmaz olmaktadır. Kabaca bir hesap ile 4 kişilik bir ailede sabah ve akşam olmak üzere günde herkes iki kez kullansa günlük 8 kullanım, haftada 56 kullanım ve aylık en azından 224 kez kullanılıyor. Bu sebeple taharet musluğu tamiri yapan usta başımızın tacı oluyor. Taharet musluğu sık kullanılması sebebiyle içerisinde bulunan conta aşınıyor veya kopuyor.

Taharet musluğunu kapatırken çok fazla sıkmaktan dolayı conta eziliyor veya musluk başlığını tutan vida dişleri sıyrılıyor (halk arasında yalama olmuş denilir) bu durum su kaçırmaya sebep olur. Bir süre sonra taharet musluğu kapanmamaya başlar. Taharet musluğu kapanmıyor veya su damlatıyor ise usta tarafından gerekli bakım yapılır ve değişmesi gereken parçalar hakkında müşteri bilgilendirilir.

Taharet Musluğu Kapanmıyor

Taharet Musluğu Arızalanırsa Ne Yapılır?

Tuvaletinizde buluna ve evinizin diğer yerlerinde bulunan taharet musluğu beklenmedik zamanlarda arıza yapabilir veya su kaçırabilir. Böyle durumlarda taharet musluğu tamiri yapan firma araştırın. Kendiniz değiştirmeye kalktığınızda taharet musluğu tamiri konusunda bilginiz olmadığı için su kaçağı, gevşek takma veya gerekli önlemleri almadığınız için evinizi su basması riski ile karşılaşabilirsiniz. Böyle kötü durumlarla karşılaşmamak için taharet musluğu tamiri yapan usta bulmanız sizi olası risklerden koruyacaktır. Taharet musluğu evlerde sadece tuvaletlerde kullanılmamaktadır. Taharet musluğu tamirinde usta contayı değiştirir sistemin kontrolünü yapar.

Taharet Musluğu Kullanılan Yerler

Taharet musluğu sadece tuvalette kullanılan bir musluk türü değildir. Banyo lavabolarında da kullanılan taharet musluğu sıcak ve soğuk su ayrımı olan bataryalara su taşımak için kullanılır. Kapalı dolapların içerisine ana hattan gelen suyu lavabo bataryasına aktarır. Bu muslukların belirli aralıklarla kontrol edilmesi önemlidir. Çünkü bu musluklarda zamanla küf, pas veya flex hortumlarda çatlama olabilir. Buradan sızan su dolaplarınızın yapısını bozar. Dolaplarda kabarma gibi bir sorun size daha büyük maliyetler doğurur. Bu sebeple taharet musluğu tamiri konusuna dikkat edilmeli ve mümkünse taharet musluğu tamiri yapan usta tercih edilmelidir.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

İstanbul Sıhhi Tesisat

İstanbul Sıhhi TesisatSıhhi tesisat, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan olmazsa olmaz unsurlardan

Köy Evlerinde Isıtma Sistemleri

Köy Evlerinde Isıtma SistemleriŞehirde yaşayan pek çok kişinin hayallerinden birisi de köy evlerinde yaşamaktır. Şehrin

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları

Antalya Tadilat Mutfak Banyo Yenileme Fiyatları10 yılı aşkın süredir İstanbul’da hizmet veren firmamız yoğun talep

Plastik Su Borusu Neden Patlar?

Plastik Su Borusu Neden Patlar?Plastik su borusu evlere suyun ulaşmasını sağlayan sisteme denir. Bu su boruları

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.