Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...

Kalite Tesadüf Değil Bir Tecrübedir.

Yerden Isıtma ve Alttan Isıtmanın Yararları ve Zararları

Yerden Isıtma ve Alttan Isıtmanın Yararları ve Zararları

Yerden ısıtma sistemi, zemine döşenen boru ya da kablolarla mekânın ısıtılması sağlayan bir sistemdir. Yerden ısıtma sistemi, bina inşaat halindeyken şap atılmadan önce zemine döşenen borular ile yapılır. Yerden ısıtma sistemleri;

 • Sulu borulu yerden ısıtma; alttan ısıtmalı sistemler arasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. İnşaat halindeyken ya da tadilat sırasında zemine borular döşenmesi ile uygulanır. Daha sonra üzerine şap atılır. Zemine döşenen boruların uçları bir kollektörde toplanarak daha sonra kollektörün bulunduğu yerden istenilen bölümler açılıp kapatılabilir.
 • Elektrik kablolu yerden ısıtma; özellikle, hamamlarda, kış bahçelerinde, balkonlarda ve küçük çaplı binalarda uygulanan bir yöntemdir. Döşemenin altına yerleştirilen elektrik kabloları ile ısıtma sağlanır. Elektrikle çalışan bir sistemdir.
 • Karbon film yerden ısıtma; halı altına döşenen karbon film ile ısıtma sağlanır. Elektrikle çalışan bir sistemdir.

Yerden Isıtma Sisteminin Faydaları Nelerdir?

 • Petek kullanılan sistemlerde her yıl temizlik yaptırılması gerekirken, alttan ısıtmalı sistemlerde en az iki yılda bir temizlik yapılır.
 • Petekli sistemlerde peteklerin önü eşya ile kapatılmaması gerekirken, yerden ısıtmalı sistemlerde böyle bir sorun yoktur.
 • Özellikle çocuklu evlerde, çocuklar zemine oturup hasta olabilirler. Yerden ısıtmalı sistemlerde böyle bir sorun yoktur.
 • Petekli sistemlerde ısınma baş hizasında başlar ve yukarı doğru yükselir. Daha sonra soğuyan hava yere doğru iner. Oysa yerden ısıtmalı sistemlerde ısınma ayaktan başlar. Ayaklar ısındığı zaman insan daha çabuk ısınır.
 • Yerden ısıtmalı sistemlerde taban sıcaklığı 27-28 derece ayarlandığı için toz kalkma gibi bir durum oluşmaz. Hava sirkülasyonu olmadığı için tozlanma geç olur.
 • Yerden ısıtma sistemleri bütün zemini ısıttığı için düşük sıcaklıkta ısınma gerçekleşir. Bu sayede havayı kurutmaz.
 • Yerden ısıtma sistemlerinde zemine döşenen boru tek parça olduğu için diğer sistemlere göre daha güvenli bir ısınma sağlar.
 • Yerden ısıtma sistemi döşenirken kaliteli malzeme kullanılırsa, ömrü bina ömrü ile bir olur.
 • Yerden ısınma bütün zemini ısıttığı için düşük sıcaklıkta daha fazla ısınma sağlar. Bu sayede daha ekonomiktir.
 • Petekler gibi is yapmadığı için temizlik sorunu yaşanmaz.

Yerden Isıtma Sisteminin Zararları Nelerdir?

 • Yerden ısıtma sistemlerde ısınma geç olmaktadır. Isınma en az 4-5 saat gibi bir sürede gerçekleşir.
 • Isınmanın geç gerçekleşmesi sistemin sürekli çalışmasına neden olur.
 • Yerden ısıtma sistemlerde su sıcaklığı 55-60 dereceden fazla olmadığı için borular içinde bakteri oluşmaktadır. Zamanla tesisat içine yayılan bakteriler ısınma sorunlarına neden olabilmektedir.
 • Yerden ısıtma sistemlerde eşyaların tabanı bütün kış boyunca ısıya maruz kalacağı için eşyaların zarar görme ihtimali yüksektir. Bu nedenle eşyaların zemin ile teması engellenmelidir.
 • Yerden ısıtma sistemlerde mekânın zeminindeki eşya yoğunluğu ısı verimini düşürebilir. Bu nedenle zeminin çıplak olması ve eşya yoğunluğunun fazla olmaması gerekir.

Yerden Isıtma Sisteminde Meydana Gelen Sorunlar

Tıpkı diğer sistemlerde olduğu gibi alttan ısıtmalı sistemlerde de ısıtma problemleri yaşanmaktadır. Özellikle bazı odaların tam ısınması bazı odaların az ısınması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi bir durumun iki farklı sebebi olabilir.

Birincisi, kombi pompasının arızalı olmasıdır. Sisteme bakım yaptırılırken kombi pompası da kontrol ettirilmelidir. Kombi bakımı uzun süre yapılmadıysa pompa görevini tam yapamadığı için bazı odalara su pompalayamaz. Bir diğer nedeni ise ısınmayan odanın bağlı olduğu kollektöründe sorun olmuş olabilir. Vanada sorun olabilir ya da borularda tıkanıklık olabilir.

Yerden ısıtma sistemler döşenirken kuzeye bakan kısımlarda borular daha sık döşenmelidir. Bu sayede kuzey cepheden gelen soğuk hava dengelenmiş olur. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan borular oksijen bariyerli borlar olmalıdır. Bu hem sistemin uzun ömürlü olmasını hem de verimli ısınmayı sağlar.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Roma Döneminde Su Tesisatı

Roma Döneminde Su TesisatıArkeologlar, İtalya’daki Pompeii yakınlarında bulunan Stabiae’deki kazılar

Duvarda Su Sızıntısı Tespiti

Duvarda Su Sızıntısı TespitiDuvarda Su Sızıntısı Tespiti Tamiri Hizmeti Almak istiyorsanız. Duvardaki su

Kombi Filtre Temizleme

Kombi Filtre Temizleme Kombi Filtre Temizleme Nasıl ve ne zaman yapılır? Filtesi nasıl temizlenir?

Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Tıkalı Lavabo Açma YöntemleriTıkalı Lavabo Açma Yöntemleri, Tıkalı Lavabo nasıl açılır? En etkili lavabo

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • Apartmanda Tuvalet Tıkanması Banyo Gideri Banyo Gideri Nasıl Açılır Banyo tıkanıklığı Banyo Tıkanıklığı Açma bağcılar su kaçağı tespiti en iyi tesisatçı usta Gider açıcı usta Gider borularında oluşan su kaçakları Kameralı lavabo gideri açma kanal açma robotu Kanal Görüntüleme klozet tıkanıklığı açma kombi bakımı Kombi Bar Düşmesi kombi filtresi Lavabo Açma Lavabo Kokusu Lavabo Tıkanıklığı Mutfak Gideri Mutfak Gideri Açma patlayan bir su borusu Petek temizliği Prizlerden su gelmesi radyatör temizliği su kaçağı Su kaçağı bulma cihazı Su Kaçağı Tamiri su kaçağı tespiti Tavandan Su Akması temiz su kaçağı Tuvalet Kokusu Tuvalet Kokusu Giderme Tuvalet Tıkanması Tıkalı Boru tıkalı boru açma Tıkalı Boru Açma Yöntemleri Tıkalı Gider Açma Yöntemleri tıkalı klozet açma tıkalı mutfak gideri açma Tıkalı Tuvalet Açma Tıkalı tuvaletleri açmak tıkanan lavaboyu açma yöntemleri tıkanan tuvaleti açma yöntemleri Tıkanıklık Açma

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.

  Boğaziçi Tesisat - İstanbul’un tüm ilçelerinde mobil servislerimizle hizmetinizdeyiz...