Mutfaklarda yemek atıkları ve atık yağların lavaboya dökülmesi nedeniyle en fazla tıkanan giderler mutfak giderleridir. Tıkalı olan mutfak giderleri evde basit yöntemler ile açılmaya çalışılır. Ancak bu çözümler geçicidir. Bu nedenle tıkalı mutfak gideri açma işlemi robot adı verilen cihaz ile yapılabilmektedir. Evde çeşitli kimyasallar ile tıkanıklık açma uygulamaları genellikle tesisat borularına zarar verebilir. Genellikle bu lavabo açıcıları tıkanıklığın başladığı anda yani suyun gitme hızının yavaşladığı dönemlere kullanılması daha uygundur. Tamamen tıkalı olan mutfak giderine asidik özelliği olan kimyasallar uygulandığı zaman, pimaşların contalarına zarar verebilir. Bu da geri dönülmesi zor sonuçlar doğurabilir.

TIKLA ARA

Mutfak Lavabo Giderlerinin Tıkanmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük yaşamda en fazla kullanılan mekanlar mutfaklardır. Aynı şekilde mutfaklarda yaşanan en büyük sıkıntı da lavabo tıkanıklıklarıdır. Özellikle otel ve restoran mutfakları gibi oldukça sık kullanılan mekanlarda bu sorun daha fazla yaşanmaktadır. Bu gibi tıkanıklık sorunlarını giderme yöntemlerine geçmeden önce problemin oluşmasını engellemek için neler yapılabilir, bunlara bakalım. Mutfak lavbolarının tıkanmasını önlemenin ilk ve en basit kuralı lavabolarda süzgeç kullanılmalıdır. Bu süzgeçler sayesinde yemek atıkları gidere gitmeyecek ve tıkanıklığın oluşması da engellenecektir. Bir diğer nokta ise tıkanıklık oluştuğu zaman kimyasal kullanmak yerine pompa kullanmayı denemelisiniz. Bu tip kimyasallar hem para kaybına hem de zaman kaybına neden olur. Bir diğer konu ise belirli dönemlerde lavabo altındaki gidere bağlanan sifon borusu temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Bu parça lavabodan atıkların geçtiği ilk kısımdır ve bu atıklar zamanla bu parçayı tıkayabilirler. Bu nedenle bu parçayı değiştirmek oldukça masrafsızdır. Yukarıda saydığımız tüm yöntemleri denediniz ve sonuç alamadıysanız, bu işi profesyonellere bırakma zamanı gelmiş demektir. Son teknoloji cihazlar ile faaliyet gösteren bu firmalar sorununuzu en kısa sürede belirleyerek çözüme ulaştıracaklardır. Ayrıca korkmanıza gerek yok artık eskisi gibi eviniz şantiye alanına dönmeyecektir. Bu firmalar kırmadan dökmeden sorunu kökünden çözmektedirler.

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Kameralı ve bilgisayarlı tıkanıklık açan firmalar, öncelikle tıkanıklığa neyin sebep olduğunun tespitini kameralı cihazlar ile yaparlar. Daha sonra robot adı verilen cihazlar ile bu tıkanıklığı açarlar. Yapılan bu uygulama ile hiçbir yer kırılıp dökülmeden sorun çözülmüş olur. Tesisat boruları genellikle gidere atılan yabancı cisimler sonucu tıkanmaktadır. Bu tıkanıklık sonrasında ise su gider borularından geri gelmektedir. Genellikle en alt kattaki dairelerde ya da orta kattaki dairelerde tıkanıklıklar oluşmaktadır. Tesisatlardaki tıkanıklıkların açılması, tıkanıklığın olduğu yerden itibaren gidere gönderilen robot cihazın ucu ile açılmaktadır. Tesisat tıkanıklıkları bazen yılların birikimi ile boru içinde kireçlenme olması sonucu oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda tesisatın içi basınçlı su ile yıkanarak suyu akış hızı arttırılır ve tıkalı olan boru kolaylıkla açılır.

Mutfak Bina Gider Borusu Açma

Bina gider borularının tıkanması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak tıkanıklık meydana geldiği zaman en fazla etkilenen daireler bodrum kattaki ve zemin kattaki dairelerdir. Binalarda gider boruları en üst kattan başlayarak rögar kuyusuna kadar ilerler. Mutfak giderleri genellikle yemek atıklarının lavaboya dökülmesi, ıspanak gibi çamurlu sebzelerin lavabo içinde yıkanması ve atık yemek yağlarının ve kızartma yağlarının lavaboya dökülmesi sonucu boru içinde donarak boruyu tıkaması sonucu tıkanır. Bu gibi durumlarda lavaboya dökülen su ya yavaş gider ya da hiç gitmeyerek geri gelir. Genellikle mutfak gideri tıkanıklıkları kullanıcı hatalarına bağlı olarak gelişse de bazı durumlarda tesisat ustalarının borunun döşenmesi sırasında eğim vermemesinden ya da yanlış eğim vermesinden dolayı oluşabilir.