Petek Temizliği

Petek temizliği; yüksek doğalgaz faturaları ve ısınmayan kalorifer petekleri gibi sorunları çözmenin en etkili yoludur. Düzenli olarak yaptıracağınız petek temizliği ile kombinizi en düşük seviyeli ısıda çalıştırırken, evinizin sıcacık olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kış aylarında yüksek gelen doğalgaz faturalarını da en aza indirmiş olursunuz.

Petek TemizliğiPetek Temizliği Neden Gereklidir?

Kalorifer petekleri zaman içerisinde kir, çamur, kireç, gider suları ve çeşitli yabancı maddelerin birikmesi sonucu kirlenir. Petek tıkanıklığı ve kirlenme problemine özellikle eski binalarda rastlanır. Bunun nedeni binaların boru ve kalorifer hatlarının eskiyip çürümesidir. Eğer sorun yeni yapılmış bir binada yaşanıyorsa muhtemelen kalorifer hatları yanlış bağlanmıştır ve yeniden döşenmesi gerekir. Peteklerin içerisinde birikmiş kireç, pas gibi zararlı bileşenler kombiden pompalanan suyun sıcak suya dönüşmesini engeller. Bu da odanın içerisine yayılan ısının azalmasına ve yeterince ısınmamasına neden olur. Petek, eğer temizliği yapılmazsa bir süre sonra bozulabilir.

Aşağıdaki videoda Petek temizliği ile ilgili verdiğimiz bilgileri izleyebilirsiniz.

Petek Temizliği Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Petek temizleme işlemi yıllar içerisinde eskiyen boru, kalorifer petekleri ve kombinin veriminin arttırılması için muhakkak yapılmalıdır. Petek temizleme işleminde kullanılan kimyasal solüsyonlar sayesinde eskimiş petek ve boruların içleri açılacaktır. Bu sayede her bir petekten yayılacak ısı aynı olmuş olur. Ayrıca petek temizleme işleminin yanında yapılan kombi temizliği işlemi sayesinde, kombi pompalama işlemini daha az yapacak. Bu sayede kombinizin ömrü uzayacaktır.

Kalorifer peteklerini temizletmemek ortamdaki ısının yetersiz kalmasına ve kış aylarında problem yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca evin çeşitli bölgelerinde rutubetlenme görülmeye başlanır. Ev veya ofisteki rutubet hem sağlığın bozulmasına neden olacak hem de tamiratı için ek masraflar yaratacaktır. Ev ya da ofiste rutubeti önlemenin tek çözümü, kalorifer peteklerinin son performansla çalışmasıdır. Petek temizletme işlemi gerçekleştikten sonra oluşabilecek rutubetlenmelerin tümü önlenmiş olacaktır.

petek temizliği

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Eski yöntemlerle yapılan petek temizliğinde tüm petekler teker teker sökülür ve petek temizleme işlemi gerçekleştirilirdi. Bu da fayansların sökülmesi ve yeniden yaptırılması, yani masrafın artması demekti. Günümüzde kullanılan profesyonel petek temizleme cihazlarısayesinde, eviniz ya da ofisiniz hiçbir zarar görmeden petek temizleme işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Petek temizliğine başlamadan önce ilk olarak kombiyi belli bir sıcaklık derecesinde açıyoruz. Ev ya da ofisinizin her bir peteğinin giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçüyoruz. Daha sonra hem kombiyi hem de tüm peteklerin giriş ve çıkışlarını kapatıyoruz. Kombi hazırlamak için ise içerisindeki suyu boşaltıyoruz. Petek içlerindeki kir, pas ve kirecin temizlenmesi için kimyasal içerikli bir solüsyon hazırlıyoruz. Bu solüsyonun seyreltikliği, derişiklik oranı ve reaktiflik derecesine uzmanımızın yaptığı tespitler ile karar veriliyor. Hazırlanan temizleyici solüsyonu, son teknoloji petek temizleme cihazımızı kombiye bağlayarak tüm peteklere iletiyoruz. Kombi çalıştırıldıktan sonra tüm bu kimyasal kalorifer petekleri ve borular arasında yayılıyor. Diğer aşamada her bir petek detaylıca temizleniyor. Bunun içinse sırayla her bir peteğin vanası açılıyor.

Bu işlem tüm petekler için tek tek yapılıyor. Bu sayede vanası açık olan peteğin içerisindeki kimyasal solüsyon dolaşımı sağlanıyor ve tamamen temizlenmiş oluyor. Vana açıp kapatma işlemi tüm petekler için tekrarlandıktan sonra, bütün kalorifer peteklerinin vanalarını açıyoruz. Kalorifer peteği temizleme işlemi bittikten sonra kombinin içini temizliyoruz. Tesisat hortumlarından birini çıkartıyoruz ve kombinin içerisindeki kirli suyu dışarı akıtıyoruz. Ardından kombi temizleyici solüsyonumuzu ekiyor ve temizleme işlemini tamamlıyoruz. Petek temizleme cihazını söktükten sonra, kalorifer petekleri ve kombi içini kontrol edip kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petek temizleme işlemleri; peteklerin cinsine, kirlilik derecesine, sayısına göre 2 ila 4 saat arasında sürebilmektedir. Petek temizleme işlemini kış aylarında yaptırmak; evin ısınamaması ve beraberinde grip gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkması, fazla gelen doğalgaz faturaları gibi birçok soruna neden olur. Bu nedenle petek temizliği işlemini. Bahar ya da yaz aylarında yaptırmaya özen gösterin.

Ayrıca petek temizliği yaptırırken unutmamanız gereken en önemli nokta, garanti süresi verebilen ve güvenilir olan firmalarla çalışmanız. İşinde profesyonelleşmiş bir firma herhangi bir hasara neden olmadan kalorifer peteklerinizi tamamen temizlemenin yanı sıra, boru ve kombi bakımını da yapacaktır. Ayrıca petek temizliği yapan firma mutlaka garanti vermelidir ve firmaya dilediğiniz zaman ulaşabilmelisiniz.

Petek temizliği, profesyonel cihazlar ile çalışan uzman bir firma tarafından yapılmalıdır. Profesyonel firmalar kullandıkları son teknoloji cihazlar ile sadece birkaç saat içerisinde peteklerinizin tamamını temizlerler. Ayrıca temizleme işlemi sırasında tesisata ve kombiye zarar gelmez, ek masraf oluşmaz. Petek temizliği işlemi kombi, petek boruları ve kalorifer peteklerinin tamamının temizlenmesidir. Bu nedenle temizliği yapacak olan kişinin hem kombi bakımı hem de petek temizliğinde uzman bir tesisatçı olması gerekmektedir.

Petek Temizleme Fiyatı

Petek temizliği fiyatları birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Petek temizleme işlemini yaptırtacağınız firmadaki uzman kişi sayısı, firmanın kullandıkları profesyonel cihaz ve kimyasal solüsyonlar petek temizleme fiyatlarını etkileyen başlıca faktörlerdendir. Ayrıca petek temizliği işlemi yapılan kalorifer peteklerinin sayısı, modeli, ısıtma sistemi ve cinsi de önemlidir. Alüminyum petekler temizleme işleminin en pahalıya, panel petekler ise en ucuza yapıldığı peteklerdir. Petek temizliği işlemi yapacak olan firmanın, ayrıca kombi bakımı işlemini de gerçekleştirmesi gereklidir. Bu da temizlik işleminin fiyatlarında değişiklik görülmesine neden olabilir. Petek temizleme fiyatları daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Kampanyalı fiyatlarımız için Bizi arayın 

1 TIKLA ARA: 0538 955 59 74 – 0850 532 1 536 – 0212 703 16 74

Call Now Button