Tıkalı Lavabo Açma Yöntemleri

Evlerde ya da iş yerlerinde lavaboların giderlerinden pis su kokusu gelmeye başladığında bu lavabo giderinin tıkanmaya başladığının bir göstergesidir. Bu kokunun önüne geçebilmek ve lavabo giderinin tıkanmasını önlemek için lavabo giderleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Lavabo tıkanıklıkları genellikle suyun lavabodan eskisi gibi düzgün bir şekilde gitmediğini fark ettiğinizde oluşmaya başlamış demektir. Bu gibi durumlarda lavabo giderinin düzgün çalışmasını sağlamak için aşağıda sizlerle paylaşacağımız tıkalı lavabo açma yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Beyaz Sirke, Sıcak Su ve Kabartma Tozu

Bu üçlü lavabo giderlerinizde oluşan yağ, bakteri ve organik kalıntı birikimi neticesinde oluşacak kötü kokuların önüne geçilmesi için uygulanır. Bununla birlikte gelecekte lavabonun tıkanmasının önüne geçmek için de oldukça etkili bir yöntemdir.

Lavabo giderine önce kabartma tozunu üzerine de sirkeyi dökün. Daha sonra tahliye kapağını kapatarak 15 dakika bekletin. Daha sonra üzerine kaynar su dökülerek lavabo giderinin açılması sağlanır. Daha fazla Bilgi için >>> https://www.bogazicitesisat.com/mutfak-lavabo-tikanikligi-acma/

Körüklü Lavabo Pompası Kullanmak

Lavabo tıkanıklıklarını açmak için körüklü lavabo pompaları kullanılabilir. Pompa lavaboların yanı sıra küvet giderlerindeki tıkanıklıkları için de kullanılabilir. Lavabo giderinin üzerine su gelecek şekilde doldurun.

Daha sonra pompayı lavabo giderinin üzerine sıkıca bastırın. Bu işlemi yaparken sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak için dikkatli davranmalısınız. Birkaç defa pompa ile gidere sıkı bir şekilde bastırılıp çekildiğinde lavabonuz açılacaktır.

Vakumlu Lavabo Açıcı Pompa Kullanmak

Vakumlu tuvalet ya da lavabo pompasını giderin üzerine bastırın ve yavaşça yukarı doğru kaldırın. Daha sonra hızlı bir şekilde bastırın. Hava pompalama yöntemi lavabo tıkanıklıklarında kullanılan ideal yöntemlerden biridir.

Basınçlı Hava Kullanmak

Hava kompresörü kullanarak lavabo giderini açabilirsiniz. Bunun için 8 bar hava basıncı ile çalışan bir kompresör işinize yarayacaktır. Kompresörün ucunu lavabo giderinin içine sokun ve kenarlarını hava almayacak şekilde kapatın. Kompresörü çalıştırdığınızda basınçlı hava lavabo giderini açacaktır.

Su Bazlı Elektrik Süpürgesi Kullanmak

Suya dayanıklı bir elektrik süpürgesinin ucunu lavabo giderine dayayın. Kenarlarını hava almayacak şekilde kapatın. Süpürgenin çalıştırılması ile lavabo giderinin içindeki tıkanıklığa neden olan maddeler süpürge tarafından çekilecektir.

Basınçlı Su Kullanmak

Bahçe hortumunun bir ucunu çamaşır makinesi musluğuna bağlayın. Diğer ucunu lavabo giderinin içine sokun ve lavabo giderinin kenarlarından suyun geri çıkmaması için biz bez ile sarın. Musluğu açın ve iki elinizle suyun çıkmasını önleyecek şekilde bastırın. Bu yöntem ile tıkalı lavaboları açmak mümkündür.

Tel Kullanmak

Lavabo teli, diğer yöntemlerle ulaşılamayan daha derindeki tıkanıklıkları açmak için en ideal yöntemdir. Bunun için bir nalburdan lavabo teli almalısınız. Bununla birlikte iyi bir kavrayıcı eldiven kullanmalısınız.

Yakın zamanda asitli bir kimyasal ile lavabo açmayı denediyseniz mutlaka koruyucu gözlük de kullanmalısınız. Bunun için lavabo altındaki sifonu çıkarın. Giderin altına bir kova koyarak borudan akan suyun içine akmasını sağlayın.

Lavabo açma telini lavabo giderine doğru yavaşça itin. Birkaç metre bu şekilde ilerledikten sonra telin üzerindeki kolu dikkatli bir şekilde çevirin ve bir yandan da teli ileriye doğru itin. Tel bir dirseğe geldiğinde ilerlemek için biraz zorlanır. Bunun için kolu daha sıkı döndürmelisiniz.

Telin sıkı bir direnç ile karşılaşmasına kadar kolu döndürün. Tıkanıklığa geldiğinde tel direnç gösterecek ve dönmeyecektir. Bu durumda kolu birkaç kez daha çevirdikten sonra sallayarak gevşetin. Lavabo gideri açmak için kullanılacak olan en etkili yöntemdir.

Biyolojik Temizleyici Kullanmak

Gider tıkanıklıklarını açmak için biyolojik ve enzimatik lavabo temizleyicileri oldukça etkili ve doğa dostudur. Bununla birlikte atık su tesisatı için de birçok kimyasala göre oldukça güvenli ve sağlıklıdır. Giderde oluşan kötü kokuları, yağ birikintilerini engellemek ve lavabo tıkanıklıklarını açmak için ürünün ambalajı üzerindeki kullanma talimatına uygun olarak kullanılmalıdır.

Makine ile Tesisat Gideri Açan Bir Firmadan Destek Almak

Yukarıdaki yöntemlerden bir ya da birkaçını denediniz ve lavabo giderini açamadınız mı, o zaman bu işi profesyonel olarak yapan makineli lavabo gideri açan bir firmadan destek almalısınız. Bu firmalar kamera kullanarak gider borularının içini görüntülemekte ve tıkanıklığın yerini ve tıkanıklığa neyin sebep olduğunu kolaylıkla tespit etmektedirler.

Daha sonra robot adı verilen kanal açma makinesini kullanarak lavabo tıkanıklığını kolaylıkla açabilirler. Bu işlemleri yaparken banyonuzda ya da mutfağınızda herhangi bir yeri kırıp dökmeden bu işi yaparlar. Bu firmalar lavabo giderini hem hızlı bir şekilde açarlar hem de ileride tıkanmaya sebep olabilecek her türlü sorunu ortadan kaldırırlar.

FAYDALI BİLGİLER

Evinizde yada işyerinizde karşılaşabileceğiniz sorunlar hakkında hazırladığımız rehberi inceleyin.
Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri

Pis Su Kaçağı Tespiti Ve Tamiri Pis Su Kaçağının Tespiti ve  Onarılması Su kaçağının

Arnavutköy Kameralı Tuvalet Açma

Arnavutköy Kameralı Tuvalet Açma Arnavutköy kameralı tuvalet açma Tuvalet tıkanıklığı her

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları

Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı | Yenileme Fiyatları Boğaziçi Tesisat Banyo Mutfak Tuvalet Tadilatı Fiyatlar kullanılan

İstanbul Sıhhi Tesisat

İstanbul Sıhhi TesisatSıhhi tesisat, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan olmazsa olmaz unsurlardan

Balkon Gideri Açma

Balkon Gideri Açma Kış aylarına neredeyse hiç kullanılmayan balkonlar yaz aylarında vazgeçilmez

Köy Evlerinde Isıtma Sistemleri

Köy Evlerinde Isıtma SistemleriŞehirde yaşayan pek çok kişinin hayallerinden birisi de köy evlerinde yaşamaktır. Şehrin

 • USTAYA SOR

 • Nasıl Yapılır Video

  su-kacagi

  su kacagi

 • REFERANSLAR

  referanslar
 • Sizden Gelen Soru ve Yorumlar

 • HIZLI İLETİŞİM FORMU

  MÜŞTERİ YORUMLARI

  Bizimle çalışan müşterilerimizin yorumları
  yorum

  Ahmet T. Bakırköy / İstanbul

  Su kaçağı tespit ve tamiri için hızlı ve sorunsuz şekilde yardımcı oldular. Çok memnun kaldık. Her zaman tavsiye ederiz.
  yorum

  Merve S. Kadıköy / İstanbul

  Kurumsal olarak kombi temizlik hizmeti alıyoruz. Sorunsuz ve detaylı işlem için teşekkürler.