Kategoriler
Tıkanıklık Açma

Tıkalı Gideri Açma Yöntemleri

Tıkalı giderlerden gelen kanalizasyon kokusu zamanla sıkıntı yaratmaktadır. Kokuyu gidermek ve tıkanıklığa neden olan organik kalıntıların birikmesini önlemek için gider boruları düzenli olarak temizlenmelidir. Suyun eskiye oranla lavabodan daha yavaş gittiğini tespit ettiğiniz taktirde, giderin rahat çalışması için aşağıda sizlere önereceğimiz lavabo açma yöntemleri ile lavabonuzu açabilirsiniz.

Tıkalı Gider Açma Yöntemleri

Beyaz Sirke ve Kabartma Tozu

Tıkalı olan lavabonuza beyaz sirke, karbonat ve sıcak su uyguladığınız taktirde, lavabo giderinde oluşan organik kalıntıların sebebiyet verdiği kokuların giderilmesine yardımcı olur. Bunun için, lavabo içine 120 ml kabartma tozunu dökün, ardından 120 ml beyaz sirkeyi üzerine dökün. Tahliye kapağını tıkayarak yaklaşık 15 dakika bekleyin. Daha sonra üzerine kaynar su dökün. Lavabo gideri açılacaktır.

Lavabo Pompası

Lavabo giderini açmak için körüklü bir lavabo pompası kullanabilirsiniz. Bu tip giderlerin açılması için pompalara ideal araçlardır. Özellikle lavabo ve küvet giderlerinde kullanılır. Giderin alt kısmını örtecek kadar su ile doldurun. Daha sonra pompayı giderin üzerine birkaç kez sıkıca bastırın.

Vakumlu Tuvalet Açma Pompası

Genellikle klozetlerde ve lavabolarda kullanılır. Hava pompalama yöntemi açıklığın yakınındaki tıkanıklıklar için kullanılır. Vakumlu tuvalet pompasını klozetin deliğine dayayıp yavaşça yukarı kaldırıp hızlı bir şekilde aşağıya doğru bastırın. Bu yöntemle giderinizi açabilirsiniz.

Basınçlı Hava Kullanımı

8 bar basınçla çalışan hava kompresörleri, mutfak ve banyo lavaboları ve küvet giderlerinin açılmasında etkili olmaktadır. Kompresörün hortumunu giderin içine göndererek, açık kalan yerleri sıkıca kapatın. Basınçlı hava ile gider kolaylıkla açılacaktır.

Su Bazlı Süpürge Yöntemi

Su bazlı çalışan elektrik süpürgeleri lavabo giderlerini temizlemek için ideal araçlardır. Süpürgenin hortumunu lavabonun ağzına dayayıp, kenarlarından hava almamasını sağlayın. Süpürgeyi çalıştırdığınızda tıkalı giderin içi boşalır. Burada dikkat edilmesi gereken konu süpürgenizin suya dayanıklı olması gerektiğidir.

Bahçe Hortumu ile Basınçlı Su Kullanımı

Hortumun bir ucunu çamaşır makinesi musluğuna uygun bir aparat ile bağlayın. Hortumun diğer ucunu lavabo altında bulunan gidere doğru gönderin. Etrafını sıkıca bir bezle sarın ki su geri tepmesin. Musluğu açarak, iki elinizle hortumu sıkıca tutun. Bu yöntem ile tıkalı olan tüm lavabolar açılır.

Lavabo Açıcı Tel Kullanmak

Bir nalburdan lavabo açma yılanı alın. Bu yöntem diğer yollarla ulaşılamayan daha derindeki tıkanıklıkları açmak için ideal bir yöntemdir. Bu alet çeşitli uzunluklarda olabilmektedir. Evlerde kullanabileceğiniz 7,5 metre olmalıdır. Bununla birlikte iyi bir kavrama yeteneğine sahip eldiven kullanmalısınız. Lavaboların altındaki sifon çıkarılır. Daha sonra lavabo giderine doğru lavabo açma teli gönderilir. Birkaç metre ilerledikten sonra telin diğer ucundaki kolu çevirerek teli de bir yandan içeriye doğru ittirin. Tel tıkanıklığa ulaşıncaya kadar boru içinde kıvrılarak ilerler. Dirençle karşılaşıncaya kadar kolu çevirmeye devam edin. Dirençle karşılaşınca kol dönmeyecektir. Kabloyu tıkanıklığa sıkıca oturtmak için kolu bir iki defa çevirin ve sonrasında tıkanıklığı gevşetmek için hafifçe sallayın.

Biyolojik Temizleyici ile Pis Su Borularını Temizleyin

Düzenli olarak yapılan temizlikler gider borularında koku oluşmasını engeller ve ileriki dönemde giderlerin tıkanmasını önler. Biyolojik ve enzimatik lavabo temizleyicileri diğer kimyasal yöntemlere göre daha çevre dostudur. Bunun yanı sıra atık su tesisatının sağlığı için de kimyasal temizleyicilerden daha güvenilirdirler. Kokuları ve yağ birikintilerini önlemek ve lavabo tıkanıklığını açmak için ürün üzerindeki talimatlara mutlaka uyun.

Buz, Tuz ve Limon Kabukları

Çöp öğütücüler iyi çalışmasına karşın kötü koku geliyorsa, bu muhtemelen bakterilerin ve organik atıkların öğütücü üzerinde birikmeye başladığını gösterir. Bundan kurtulmak için lavabo içine birkaç tane buz küpü, bir avuç tuz ve birkaç limon kabuğu ile doldurun. Bu karışımı çöp öğütücünün bıçaklarına zarar vermeden çalıştırın.

Makine ile Gider Tıkanıklığı Açan Tesisatçı Çağırmak

Bu seçeneği en sona bıraktık. Yukarıdaki yöntemlerin hemen hepsi tıkanıklığı belirli bir süre açabilir. Ancak kalıcı çözüm üretmek istiyorsanız, mutlaka bilgisayarlı makineler ile gider tıkanıklığı açan profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Bu firmalar en yeni teknikleri ve son teknoloji cihazları kullanarak gider borusundaki tıkanıklığın yerini noktasal olarak tespit edip, aynı zamanda tıkanıklığa neyin sebep olduğunu belirledikten sonra tıkanıklığı açarlar.